Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
adeus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän adeus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Over the Top - terästäkin kovempi (1987)
(Over the Top)
5
Hook - Kapteeni Koukku (1991)
(Hook)
5
Waterworld (1995)
5
Kaksoismurha (1999)
(Double Jeopardy)
5
Nunnia ja konnia (1992)
(Sister Act)
5
Space Jam (1996)
5
Independence Day - maailmojen sota (1996)
(Independence Day)
5
Bride of Re-Animator (1990)
5
Armageddon (1998)
5
Silmido (2003)
"
Odotin paljon vaikuttavampaa teosta. Elokuva valui yltiöpatrioottiseksi huutamiseksi montaasien saattelemana.
"
5
Mustesydän (2008)
(Inkheart)
"
Harmitonta kokoperheen fantasiaa.
"
5
Green Lantern (2011)
"
Perus toimintapläjäys, odotin paljon huonompaa
"
5
Mielensäpahoittaja (2014)
"
Kyrön Mielensäpahoittaja-kirjoista Miniä on tullut luettua, joten leffa meni vääjäämättä vertaillessa siihen. Vähän oudot valinnat oli kirjasta otettu, mutta juonellisesti homma toimi kohtuullisesti. Kertojaääni on itselle ollut aina vähän punainen vaate, joka kielii laiskasta sovituksesta kuvaformaattiin, ja tässä sitä oli paljon. Kaiken kukkuraksi se oli tarpeetonta, hahmon olisi ihan hyvin voinut esitellä kohtausten avulla paljon paremmin. Musiikkivalinnat oli kanssa välillä suorastaan käsittämättömät. Komediallisen kohtauksen taustalla raikasi dramaattinen soitanta jne. Sääli sinänsä, sama leffa paremmalla ohjauksella ja leikkauksella olisi ollut ihan hyvä.
"
5
Alien 3 (1992)
(Alien³)
5
Killing Zoe (1994)
5
Teeth (2007)
"
Tylsän teinidraaman ja erikoisen idean risteytys ei toiminut leffan mitalla.
"
5
Deadgirl (2008)
"
Elokuva antaa varsin synkän kuvan miehistä, mikä lienee elokuvan tarkoitus ollutkin. Muuten shokkiarvo ei kanna koko leffan ajan.
"
5
The Machine (2013)
"
Alun dystooppinen maailma veti mukaansa varsin hyvin, mutta lopun tympeä ryminä veti kaikki mehut ulos.
"
5
Alien - ylösnousemus (1997)
(Alien: Resurrection)
5
Kannibaalien polttouhrit (1980)
(Cannibal Holocaust)
5
1
... 25 ...
30
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute