Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
mr_orange
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän mr_orange arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Beetlejuice (1988)
5
Wounds (2019)
"
Onnistuu luomaan erikoisen cronenbergimäisen tunnelman, mutta kun se pohjautuu pääosin omituisuuksiin, epäloogisuuksiin ja huikeisiin juonikatkoksiin niin lopputulos jää sekavaksi pettymykseksi.
"
5
Rautajätti (1999)
(The Iron Giant)
5
You Will Meet a Tall Dark Stranger (2010)
"
Yllättävän epätasainen teos Allenilta. Pitkän kaaren juonessa on kirpeänsuolaista viehätystä, mutta yksittäisissä kohtauksissa mennään liian usein alta riman ja vailla ideaa. Ennen niin sähäkkä dialogikin tuntuu päälle liimatulta ja ulkoa puhutulta. Koomilliset sävyt eivät kotiudu traagisen pohjasävyn päälle millään. Liikaa henkilöhahmoja?
"
5
Medusan verkko (2002)
(The Bourne Identity)
5
Cowboys & Aliens (2011)
5
Master and Commander: Maailman laidalla (2003)
(Master and Commander: The Far Side of the World)
5
Big Fish (2003)
5
Carrie (1976)
5
Pirates of the Caribbean: Mustan helmen kirous (2003)
(Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl)
5
Pirates of the Caribbean: Kuolleen miehen kirstu (2006)
(Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest)
5
Lost in Translation (2003)
5
The Babadook (2014)
"
Rasittava lähiömamma ja sen vielä rasittavampi kakara sekoavat ja siitä väännetään taiteellista kauhua liian hitailla kierroksilla.
"
5
Darkman (1990)
5
Doom (2005)
"
Viimeisten minuuttien show-paini lässäytti tunnelman. Muutenhan tämä meni muun puuhastelun ohessa kun noudatti tiimliiderin ohjeita; älä ajattele.
"
5
Ensimmäinen yhteys (1997)
(Contact)
5
The School of Rock (2003)
5
Gangs of New York (2002)
5
Spectral (2016)
"
Netflix-leffa. Suoraviivainen "hoidetaan ylivoimainen kaikentappava pöpö pois universumista älyllä ja oikeilla aseilla".
"
5
Blueberry (2004)
5
1
... 35 ...
50
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute