Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
whiz
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän whiz arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Rare Exports Inc. (2003)
10
Tahraton mieli (2004)
(Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
10
Fight Club (1999)
10
Big Fish (2003)
10
V niin kuin verikosto (2005)
(V for Vendetta)
"
En keksi elokuvasta mitään huonoa sanottavaa. Vasta tulin teatterista, niin en osaa kiteyttää hyviä puolia edes sanoiksi. Juoni oli kiva, en itse ainakaan pitänyt sitä ennalta-arvattavana. Ei pistänyt tylsistyttämään. Leffassa oli todella hyvät näyttelijät. Huumoria riitti, vaikka leffa oli muuten synkähkö. Todella hienosti nivottu brittien historiaa mukaan.
"
10
Linnunradan käsikirja liftareille (2005)
(The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
"
Joojoo, tiedetään. Ei läheskään niin hyvä kuin kirja. Mutta väliäkö sillä, tämä on elokuva ja tuomitsen sen niistä lähtökohdista. Hyvin käännetty ja viihdyttävä. Suosittelen kirjaa, mutta niin myös tätä elokuvaa.
"
9
Re-cycle (2006)
(Gwai wik)
"
Täysin erilainen elokuva kuin mihin olen tottunut. Suosittelen kyllä kaikille em. genrejen faneille. Elokuvasta irtoaa jokaiselle varmasti jotain.
"
9
Ystävät hämärän jälkeen (2008)
(Låt den rätte komma in)
"
Vaihtoehtoista kauhua, sellaista jota minäkin katselen mielellään. Ei liiallista mässäilyä ja säikkykohtauksia vaan rakennetaan se tarina jotenkin paremmin ku perus hollywoodrainassa. Hyvin lavastettu 70/80-luvulle ja hahmot ovat mukavan mielenkiintoisia.
"
9
The Fifth Element - puuttuva tekijä (1997)
(The Fifth Element)
9
300 (2006)
"
raaka - kyllä hieman löyhä juoneltaan - kyllä viihdyttävä - EHDOTTOMASTI! Vaikkakin leffaa on kritisoitu yltiöväkivaltaisuudestaan, niin haistatan pitkän patukan niille. Tämä on sotaelokuva, joka kertoo sotaisasta kansasta. Sotaan liittyy yleensä ruumiita ja verisiä kohtia, tämä on fakta. Ei tätä leffaa olisi voitu tehdä siten että soltut kävelykepeillä ois toisiaan tökkinyt kukkahatut päässä. Jos et pidä miekoista, keihäistä, kilvistä ja sarjakuvamaisesta raa-asta meiningistä, niin älä katso tätä. Jos taas osaat jättää aivot narikkaan ja nauttia taidokkaasti tehdystä sotapätkästä, niin suosittelen lämpimästi.
"
9
12 apinaa (1995)
(Twelve Monkeys)
9
Silmänkääntäjä (2006)
(The Illusionist)
9
Kill Bill: Vol. 2 (2004)
9
The Departed (2006)
"
Yhdyn täysin ephiefin mielipiteeseen, näyttelijäkaarti todella mainio sekä kerrankin todella tasapainoinen juoni.
"
9
Blade Runner (1982)
"
Olihan se! Olen kyllä huono nörtti, nyt vasta katsoin ekaa kertaa. Olen jopa sen viimeisimmän multimediapelihirviön pelannut läpi tästä ja silti välttynyt itse elokuvalta :) Mukavasti kyllä yllätti ja suosikkien listaan pääsi välittömästi. Oliskohan tämä final cut nyt oikeasti viimeinen versio siitä?
"
9
Twin Peaks: Tuli kulje kanssani (1992)
(Twin Peaks: Fire Walk with Me)
"
Lynchiä Lyncheimmillään. Hienosti sekava ja outo. Jotenkin onnistui kyllä hienon tunnelman luomaan ja oli todellakin hieno päätös todella hyvälle sarjalle.
"
9
Suurenmoinen huviretki (1989)
(A Grand Day Out with Wallace and Gromit)
9
99 frangia (2007)
(99 francs)
"
Itse en aktiivisesti seuraa mitä hollywoodin ulkopuolella tapahtuu, olen sinänsä harmaata pas massaa sen suhteen. Välillä kuitenkin eksyn katsomaan juuri tällaisia takavasemmalta yllättäviä pätkiä. Pidin elokuvasta alusta loppuun ja tästä ei jäänyt mitenkään huono maku vaan se oli myös osattu lopettaa laadukkaasti. Näyttelijät sopivat rooleihin ja oli kiva huomata että jotkut vielä sijottelevat taustalla tapahtuviin asioihin sitä huumoria eikä pelkästään siihen mitä ruudun edessä tapahtuu. En tiedä onko ysi liiottelua mutta genressänsä perkuleen hyvä
"
9
Kaunis mieli (2001)
(A Beautiful Mind)
9
The Man from Earth (2007)
9
1 ...
78
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute