Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Loistavat Bakerin pojat (1989)
(The Fabulous Baker Boys)
6
eXistenZ (1999)
6
Boondock Saints: Etelä-Bostonin enkelit (1999)
(The Boondock Saints)
6
Robotin elämää (1999)
(Bicentennial Man)
6
Ben-Hur (1959)
6
Paluu tulevaisuuteen III (1990)
(Back to the Future Part III)
6
Alice in Movieland (1940)
6
The Sea Hawk: Flynn in Action (2005)
6
La femme papillon (2003)
6
Pahuus (2003)
(Ondskan)
"
Hyvin tehty sisäoppilaitosdraama, joka jää kuitenkin hieman ontoksi. Jan Guilloun romaani, johon elokuva perustuu, nousi luettavien kirjojen listalla muutaman pykälän ja odotankin sen täyttävän niitä aukkoja, joita elokuvan kerronta jätti tarinaan.
"
6
Terminus (2007)
"
Outo olento seuraa miestä ja saa tämän epäilemään mielenterveyttään. Kiehtovan ajatuksen ympärille rakentuva lyhytelokuva on visuaalisesti nätti, mutta käsikirjoitus- sekä äänipuoli kolisevat tyhjyyttään. Kahdeksanminuuttisena tämä ei kyllä kerennyt pitkästyttämäänkään. Elokuva on ladattavissa omalta kotisivultaan.
"
6
Englantilainen, joka nousi kukkulalle, mutta laskeutui vuorelta (1995)
(The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain)
6
Purppuravirrat (2000)
(Les rivières pourpres)
6
Herrojen Eeva (1954)
6
Perhosvaikutus (2004)
(The Butterfly Effect)
6
Blood Diamond - veritimantti (2006)
(Blood Diamond)
"
Simppeli Hollywood-tarina afrikkalaisista timanttien salakuljettajista, jotka hyödyntävät levottomien kriisialueiden oloja tehdäkseen paljon rahaa. Näyttelijät onnistuivat rooleissaan kohtalaisen hyvin, mutta yksinkertaistettu juoni ja tylsäksi käyvä liiallinen juoni tiputtavat elokuvan keskinkertaisuuden suohon. Ääniraidalle oli mahtunut muutama letkeä biisi tunnelmaa luomaan. Kovin syvällistä sanomaa elokuva ei tarjoa, mutta komeannäköinen visuaalinen anti toimii. Perusvarma Hollywood-tuotanto.
"
6
The Birdcage - lainahöyhenissä (1996)
(The Birdcage)
6
Raja 1918 (2007)
6
The Deaths of Ian Stone (2007)
6
Unelma avaruudesta (2006)
(The Astronaut Farmer)
"
Viihdyttävä ja ajankohtainen extreme-matkailuelokuva toimivassa paketissa. Äänipuoli on hyvää, musiikki sopii elokuvaan kliseisyydestään huolimatta, eikä visuaalisessa puolessa ole moittimista. Näyttelijät onnistuivat rooleissaan varsin hyvin ja osajakokin toimi. Käsikirjoituksen pienet piikit luutuneita käsityksiä ja jäykkää avaruushallintoa kohtaan osuivat maaliinsa, mutta jotain omaa kipinää ja särmää jäin vielä kaipaamaan. The Astronaut Farmer on helposti katsottava elokuva, joka jää lopulta hieman laimeaksi kokemukseksi potentiaalisiin mahdollisuuksiinsa verrattuna.
"
6
1
... 96 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute