Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Tetris: From Russia with Love (2004)
"
Mielenkiintoinen katsaus Tetriksen historiaan ja mutkiin matkalla kaupalliseen menestykseen.
"
7
Balloon Land (1935)
"
Näyttävä Ub Iwerksin animaatio, jossa ilmapallomaan asukkaita uhkaa hirvittävä neulatyynymies. Paikka paikoin jälki on kuin tajuntaa laajentavia aineita käyttävän mielipuolen mustepullosta. Psykedeelistä, mutta todellakin toimivaa.
"
7
Kuninkaan puhe (2010)
(The King's Speech)
7
Uhrijuhla (1973)
(The Wicker Man)
"
Musiikilla on tässä elokuvassa vahva osa tunnelman luojana. Hyvä käsikirjoitus ja tasokas näyttelijäkaarti pitävät mielenkiintoa yllä, mutta hetkittäin kokonaisuus taipuu keskinkertaisuuden puolelle. Parhaimmillaan elokuva on erittäin hyvä ja tasapainoisempana kokonaisuutena arvosana nousisi pykälän verran paremmaksi.
"
7
This Unnameable Little Broom (1985)
7
Animatrix: Toinen renessanssi osa II (2003)
(The Second Renaissance Part II)
7
Elokuvahullu (1931)
(Movie Mad)
7
Warlock (1989)
7
Jedin paluu (1983)
(Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi)
7
Memories - muistoja tulevaisuudesta (1995)
(Memorîzu)
"
Kolmesta itsenäisestä osiosta koostuvan Memorîzun parhaaksi palaksi nousee ensimmäinen osio, jossa avaruuden roskakuskit lähtevät tutkimaan vastaanottamansa hätäsignaalin alkuperää. Toinen osa on tavanomaisempaa (tarinaltaan ja visuaalisuudeltaan) tieteismeininkiä, kun flunssalääkkeeksi luullusta kapselista tuleekin kansakuntaa uhkaava vaara. Kolmas osa on tyylillisesti hienompi ja synkempi kuvaus yhteiskunnasta, joka on hengeltään Orwellin dystopioiden hengenheimolaisia. Kokonaisuutena Memorîzu on vaikeasti lokeroitava, mutta yksittäisinä tarinoina animaatiot jäivät mieleen pyörimään ja mielikuvitusta ruokkimaan.
"
7
My Financial Career (1962)
7
The Lobster (2015)
7
Trolley Troubles (1927)
"
Uskomatonta menoa raiteilla. Vauhti korvaa tekniset puutteet.
"
7
Panssarikenraali Patton (1970)
(Patton)
7
Animatrix: World Record (2003)
(World Record)
7
Frankensteinin morsian (1935)
(Bride of Frankenstein)
7
Keikkakuski (1978)
(The Driver)
7
Hammaslääkärissä (1933)
(Stratos-Fear)
"
Willie Whopper pelkää hammaslääkäriä, mutta onneksi käytössä on tehokkaat puudutusaineet. Visuaalisesti hieno mustavalkoinen animaatio, joka jaksaa viehättää päähahmon hienoisesta tylsyydestäkin huolimatta.
"
7
Hämärän vartija (2006)
(A Scanner Darkly)
7
The Legend of Rockabye Point (1955)
7
1
... 68 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute