Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Valasratsastaja (2002)
(Whale Rider)
9
Uhkavaatimus Maalle (1951)
(The Day the Earth Stood Still)
"
Loistava filmi. Erittäin epätyypillinen 1950-luvun tieteiselokuva, joka luottaa sanomaansa enemmän kuin erikoistehosteisiin. Michael Rennie on erinomainen Klaatu, eikä muukaan kasti jää huonommaksi. Hieno tunnelma kruunaa erinomaisen elokuvan. Suosittelen lämpimästi.
"
9
Umberto D. (1952)
9
Fanny ja Alexander (1982)
(Fanny och Alexander)
9
Betty Boop's Big Boss (1933)
9
Punainen ympyrä (1970)
(Le cercle rouge)
9
Veronikan kaksoiselämä (1991)
(La double vie de Véronique)
9
The Critic (1963)
9
Pornographic Apathetic (2003)
9
Brianin elämä (1979)
(Life of Brian)
9
The Colours of Infinity (1995)
"
Erittäin mielenkiintoinen dokumentti fraktaalien maailmasta. Isäntänä itse Arthur C. Clarke.
"
9
Betty Boop and the Little King (1936)
9
Tule ja katso (1985)
(Idi i smotri)
9
Ihana elämä (1960)
(La dolce vita)
9
Neljät häät ja yhdet hautajaiset (1994)
(Four Weddings and a Funeral)
"
Todella onnistunut romanttinen komedia, hyvät näyttelijät, hyvä tarina.
"
9
Isän paluu (2003)
(Vozvrashcheniye)
"
Kaipaatko elokuvaa, jossa näyttelijät tuntuvat luonnollisilta, visuaalinen ilme ja kuvaus on uskomattoman hienoa ja musiikki on pisteenä tunnelman i:n päälle. Jos alakuloinen ja jännittynyt vire ei haittaa, kannattaa suunnata katse Isän paluuseen. Elokuvan ilmeessä on viitteitä Andrei Tarkovskin elokuviin ja toisaalta tunnelmaltaan ollaan välillä David Lynchin suunnalla. Elokuvan voi katsoa myös hyvänä trillerinä ja jättää taidefiilistelyn muille. Teoksen ambient-soundtrack toimi sen verran hyvin, että voisin kuvitella kuuntelevani sitä myös ilman kuvaa.
"
9
Kuiskauksia ja huutoja (1972)
(Viskningar och rop)
9
homme de têtes, Un (1898)
9
Kuumetta (1962)
(L'eclisse)
9
Underground (1995)
9
1
... 6 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute