Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Oliivipuiden katveessa (1994)
(Zire darakhatan zeyton)
"
Koker-trilogian kolmas osa on hidas ja toisteinen elokuva elokuvan tekemisestä. Kiarostami kiinnittää toisteisuudella katsojan huomion pieniin vivahde-eroihin sanojen ja eleiden välillä ja toisaalta käyttää sitä tekosyynä pieniin kulttuurioppitunteihin kohtausten välillä. Trilogian ensimmäisen osan koulupojat ovat kasvaneet, ja vilahtavat sivuroolissa. Elokuva on yhteiskunnallinen rakkauselokuva, jossa päähenkilö pitää lukutaidottomuuttaan ja köyhyyttään syynä rakkautensa kohteen viileään suhtautumiseen. Päähenkilö pohtiikin, että maailma olisi tasapuolisempi paikka, kun ihmiset menisivät naimisiin yhteiskuntaluokkien välillä. Elokuvan monia pitkiä kohtauksia kehystää kylän ympäristön kaunis maisema, kun näyttelijät siirtyvät jalan ja autolla leirin ja kuvauspaikkojen välillä. Kiarostami uskaltaa sanomaansa tehostaakseen viedä kameransa kauas. Äärimmilleen vietynä jopa niin kauas, että näyttelijät näkyvät kuvassa enää pieninä pisteinä.
"
10
Kolme väriä: Punainen (1994)
(Trois couleurs: Rouge)
10
Kulkukoira (1949)
(Nora inu)
"
Tokion alamaailmaan sijoittuvassa tarinassa nuori etsivä Murakami (Toshirô Mifune) etsii varastettua asettaan kokeneen kollegansa Saton (Takashi Shimura) kanssa. Kun aseeseen liittyy uusia rikoksia, kasvaa samalla Murakamin epätoivo ja syyllisyydentunto. Vahvat näyttelijäsuoritukset kautta linjan ja upea kameran käyttö nostavat Kulkukoiran omalle tasolleen. Elokuvassa kuumuus ja sade lisäävät painostavaa tunnelmaa ja Kurosawa onnistuu siirtämään tämän tunnelman katsojallekin. Film-noirin ja Kurosawan ystävälle Kulkukoira tarjoaa uskomattoman elämyksen. Ehdottoman suositeltavaa katsottavaa.
"
10
Auringonlaskun katu (1950)
(Sunset Boulevard)
10
Betty in Blunderland (1934)
10
Hyvät, pahat ja rumat (1966)
(Il buono, il brutto, il cattivo)
10
Nosferatu (1922)
(Nosferatu, eine Symphonie des Grauens)
"
Ensimmäinen ja paras Dracula-filmatisointi. Max Schreck vakuuttaa kreivi Orlokina.
"
10
Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa (1998)
(Fear and Loathing in Las Vegas)
10
Red Hot Riding Hood (1943)
10
Taksikuski (1976)
(Taxi Driver)
10
Once Upon a Time in China (1991)
(Wong Fei-hung)
10
Ivanin lapsuus (1962)
(Ivanovo detstvo)
10
Lääninherra Sansho (1954)
(Sanshô dayû)
10
Turkish Star Wars (1982)
(Dünyayi Kurtaran Adam)
"
Mestariteos, jota sanat eivät riitä kuvailemaan.
"
10
Plan 9 from Outer Space (1959)
10
Kysymys elämästä ja kuolemasta (1946)
(A Matter of Life and Death)
10
Vampyyri (1932)
(Vampyr - Der Traum des Allan Grey)
10
Yöni Maudin luona (1969)
(Ma nuit chez Maud)
10
Mies lännestä (1958)
(Man of the West)
10
Valamiesten ratkaisu (1957)
(12 Angry Men)
"
Tässä elokuvassa on kaikki kohdallaan. Hieno käsikirjoitus ja dialogi, erinomaiset näyttelijät, loistava ohjaus ja intensiivinen tunnelma. Aito klassikko.
"
10
1
... 3 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute