Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
8½ (1963)
8
Tuokaa Alfredo Garcian pää (1974)
(Bring Me the Head of Alfredo Garcia)
8
Tigrero - elokuva joka ei valmistunut (1994)
(Tigrero: A Film That Was Never Made)
8
Playtime (1967)
"
Playtime oli todella erikoinen elokuvakokemus. Filmissä ei ollut perinteistä juonta tai teemaa, vaan kamera tuntui elävän omaa elämäänsä ja löytävän kohteensa kuin sattuman kaupalla. Elokuvan tarkka koreografia ja valtavan monet pienet yksityiskohdat miellyttivät ja luulenpa, että monta pientä yksityiskohtaa jäi vielä näkemättäkin. Alkupuolen ylikorostetut foley-äänet huvittivat suuresti ja kun ääniraidalle tuli enemmän elementtejä, kasvoi elokuva myös kuvallisesti. Playtimen virta muodostuu monesta pienestä purosta.
"
8
Ja äitiäs kans (2001)
(Y tu mamá también)
8
District 9 (2009)
8
Die Hard - vain kuolleen ruumiini yli (1988)
(Die Hard)
8
Seitsemän (1995)
(Se7en)
8
Leon (1994)
(Léon)
8
Las Hurdes - maa ilman leipää (1933)
(Las Hurdes)
8
The Big Lebowski (1998)
8
Pirulliset (1955)
(Les diaboliques)
8
Nainen ilman omaatuntoa (1944)
(Double Indemnity)
8
Snatch - hävyttömät (2000)
(Snatch.)
8
Peli on menetetty (1956)
(The Killing)
8
The Thing - 'se' jostakin (1982)
(The Thing)
"
Ennio Morriconen musiikki luo erinomaisen painostavan tunnelman tähän John Carpenterin kauhuklassikkoon. Kameran liike ja kuvakulmat saavat aikaan vahvan immersion tunteen, eikä tätä tunnetta riko edes ajoittainen goren roiske. Antarktiksen jäätävän kylmä karuus ei jää epäselväksi.
"
8
Tuulen viemää (1939)
(Gone with the Wind)
8
Sydämen asia (1967)
(Ljubavni slucaj ili tragedija sluzbenice P.T.T.)
8
Voi viattomuutta (1968)
(Nevinost bez zastite)
8
Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy (1909)
8
1
... 25 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute