Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Ephief
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Ephief arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Captain Marvel (2019)
6
Lucky Numbers - kaikki pelissä (2000)
(Lucky Numbers)
"
Kaksi täyteen nauruun räjäyttänäyttä kohtaa, yksi hyvä henkilöhahmo ja paljon keskinkertaisuutta.
"
6
Lakeview Terrace (2008)
6
Love Like Aliens (2011)
6
[Rec] (2007)
"
Paikoin tunnelma oli erinomainen, mutta sitten heti perään tuli vain monta minuuttia kirkumista ja huutamista vailla minkäänlaista ideaa. Melkoista vuoristorataa mentiin, kun kauhu ja epäloogisuus vuorottelivat parin minuutin välein. Suurin epäloogisuus oli tietenkin koko elokuvan premissi; Miksi kukaan muka kuvaisi yhtään mitään sen sijaan, että juoksisi tai taistelisi henkensä edestä.
"
6
Bellingcat ja totuus (2018)
(Bellingcat: Truth in a Post-Truth World)
6
Susien klaani (2001)
(Le pacte des loups)
"
Loppujen lopuksi melko keskinkertaista toimintaa.
"
6
Sensuela (1973)
"
Huhhuh, olihan siinä koota ja kahdeksaatoista ihan riittämiin! Enpä olisi uskonut, että Pjotr Tsaikovskin musiikit sopisivat niin hyvin pornon ääniraidaksi... Mutta toki, erään roolihenkilön sanoja lainatakseni, "Se on makuasia!"
"
6
Futurama: Bender's Big Score! (2007)
6
Prometheus (2012)
"
Visuaalisuus oli kohillaan, mutta tarina ja henkilöhahmot heikkoja. Aineksia olisi ollut vaikka mihin, mutta lähes kaikki mahdollisuudet hukattiin kliseisiin ja suoranaisiin virheisiin. Ja jälleen yksi elokuva, jossa 3D:stä ei ollut mitään hyötyä.
"
6
Rakkauden jäljillä (2005)
(A Lot Like Love)
6
Nälkäpeli (2012)
(The Hunger Games)
"
Aivan liian pitkä. Alun alustukset ja koulutukset ja esittelyt olivat liian pitkiä ja suurimmaksi osaksi tarpeettomia elokuvan kannalta, ja lopussa rymisteltiin käsivarakameralla kohtauksesta toiseen liian nopeasti ja tunteettomasti. Ei sortunut aivan kaikkiin kliseisiin, mutta riittävän moneen, että alkoi harmittamaan. Suunnattu aika selvästi pelaajien ikäisille naisille tämä.
"
6
Van the Man (2002)
(National Lampoon's Van Wilder)
"
Yllättävän tuore, päähenkilö oli sekä armoton bilettäjä että hyvä tyyppi, eikä mikään oikeastaan ärsyttänyt, vaikka mitään kovin uutta ja dramaattista ei tässäkään oltu keksitty. Nauratti pari kertaa ja loppupuolella alkoi viimein soida myös punk-rock. Paljaita tissejä oli yllättävän vähän tissikomediaksi, mutta peitetytkin olivat ihan nättejä.
"
6
Lainkuuliainen kansalainen (2009)
(Law Abiding Citizen)
6
The Holiday (2006)
6
Winterlong (2005)
"
Jotenkin jopa häiritsevän “klassinen”. Tarkoitan, että tämä vaikutti juuri sellaiselta, mitä elokuvakoulussa voitaisiin opettaa. Musiikki teki ainoan ja pienen poikkeuksen.
"
6
Penelope (2016)
6
The Little Tiger on the Sunflower (1981)
(Tigryonok na podsolnukhe)
6
Koeputkiaikuinen ja Simon enkelit (1979)
"
“Pyhä juonikuvio, Batman! Tuossa elokuvassa oli satunnaisia äänitehosteita!” Järkyttävä kokoelma kaskuja, sketsejä ja huonoja vitsejä. Mutta toimihan se ainakin väsyneenä, useitakin kertoja tuli naurettua ääneen. Lopputekstitkin sen kertovat: “Tuotanto: Funny-Films Oy”
"
6
The Big Fat Quiz Of Everything (2019)
6
1
... 86 ...
184
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute