Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Ephief
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Ephief arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
I Dream of Zombies (2016)
7
Jaakko ja robotti (1965)
(Jaak ja robot)
7
Ratkaisu nyrkkeilykehässä (1927)
(The Ring)
"
Vaikka mykkäelokuvan esitys Sodankylän elokuvajuhlilla foley- ja äänitaiteilijoiden säestämänä olikin hieno, oli itse elokuva hieman vaisu. Olkoonkin, että tätä pidetään Hitchcockin parhaimpana mykkäelokuvana, katson silti mielummin myöhemmän kauden murhamysteereitä.
"
7
Keittiötarinoita (2003)
(Salmer fra kjøkkenet)
"
Ihan silkasta erikoisuudesta tulee nyt ainakin piste.
"
7
Lasketaan laituriin (1965)
(Att angöra en brygga)
"
Sehän oli jopa varsin hauska. Ainakin alussa ja lopussa. Keskivaiheilla hieman laahasi. Mutta huomattavasti parempi kuin oletin. Melkoista leikittelyä stereotypioilla, ja sentään se oli ruotsalainen elokuva...
"
7
Fathers and Daughters (2015)
7
BlacKkKlansman (2018)
7
Haluatteko kuulla tarinan? (2014)
(Vous voulez une histoire?)
7
Sicario 2: Soldado (2018)
(Sicario: Day of the Soldado)
"
No, tavallaan varsin vakuuttavaa tekemistä ja tavallaan täysin turha jatko-osa. Kallistun tällä kertaa kuitenkin positiivisten kannattajien puolelle, sillä miksipä ei tehdä laadukasta jatko-osaa vielä paremmalle elokuvalle. Varsinaisia virheitä ei löydy, mutta ei ehkä myöskään mitään timanttista.
"
7
The Big Fat Quiz of the Year (2017)
7
Mustang (2015)
7
Kaasua, komisario Palmu! (1961)
7
The Big Fat Quiz of the Year (2018)
7
Hiljainen paikka (2018)
(A Quiet Place)
"
Varsin tasapainoisesti ja tutulla kaavalla toteutettu jännityselokuva. Ehkä minulta puuttuu joku geeni, mutta en vaan saa näistä kauhuelokuvista mitään kauhuelementtejä irti. Johtuukohan asennoitumisesta elokuvaan ylipäätään vai mistä lie. No, jatketaan jatketaan harjoituksia.
"
7
Sukeltaja (2019)
7
Gone Baby Gone (2007)
7
Get Out (2017)
"
Tavallaan oikeinkin tuore ja yhteiskuntaa kommentoiva, jopa omaperäinen. Toisaalta sitten kuitenkin liikaa arvasi etukäteen, mikä ainakin tässä tapauksessa ärsytti hieman liikaa. Ehkä kaiken sen muun tuoreuden rinnalla kliseetkin korostuivat liikaa.
"
7
Hitchcock/Truffaut (2015)
"
Tämähän oli yllättävänkin hyvä. Toki pientä "rinkiylistystä" tuli kaikilta ohjaajilta, mutta minkäs sille voi, mestari kuin mestari. Kitisen Kino tuli korkattua samalla. Elämäkerran lukeneena tässä oli silti vielä paljon uutta.
"
7
The Day I Became a Woman (2000)
(Roozi ke zan shodam)
7
The Hot Zone: Taistelu tappajavirusta vastaan (2019)
(Going Viral: Beyond the Hot Zone)
7
1
... 72 ...
184
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute