Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Ephief
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Ephief arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Niilon oppivuodet (1972)
7
Tootsie - lyömätön lyyli (1982)
(Tootsie)
"
Vankka kokonaisuus, jonka juonen toki arvaa etukäteen kuvauksen perusteellakin. Kerronta on kuitenkin hyvinkin sujuvaa ja mikä hämmästyttävintä, aihe on yhä 30 vuoden jälkeen ajankohtainen. Henkilöhahmojen repliikit olisivat nykyään erilaiset, asuista ja lavasteista puhumattakaan, mutta tarina on silti ihan validi.
"
7
Of Horses and Men (2013)
(Hross í oss)
7
Wanderers (2014)
7
Madagascar (2005)
"
Sehän oli yllättävänkin viihdyttävä. Keskikohdan jälkeen tuli pieni suvantovaihe ja loppukin oli toki ennalta-arvattavissa, mutta joka tapauksessa jälleen varsin mukava animaatiopläjäys. Hyvin rooleihnsa sopivat ääninäyttelijät.
"
7
Laulavat sadepisarat (1952)
(Singin' in the Rain)
7
Winter Sleep (2014)
(Kis uykusu)
7
The Dead Lands (2014)
7
Hitchcock (2012)
7
Kaikki yhteydet poikki (1996)
(The Trigger Effect)
"
Kukapa ei post-apocalyptiasta pitäisi? Melko kevyttä sellaistahan tämä kuitenkin oli, joku voisi jopa väittää, ettei lainkaan. Muistan tämän nähneeni joskus aiemminkin, mutta silti mielessäni on vain pätkiä.
"
7
The Wolf of Wall Street (2013)
"
Liian pitkä ja liikaa haettu nykyajan veijarielokuvien henkeä. Sitä puolta ohjaamisesta Scorsese ei selvästikään osaa. Draama ja kerronta muuten on kuitenkin perushyvää, joten elokuvan jaksaa kyllä katsoa.
"
7
Eedenistä pohjoiseen (2014)
"
Ihan kelvollinen dokumentti, ei kuitenkaan aivan kaiken sen suitsutuksen ja hehkutuksen arvoinen. Aiheesta oli saatu yllättävän paljon puristettua irti, mutta kerronta oli hieman hapuilevaa, vaikka suuren maailman mallia olikin selvästi otettu.
"
7
Pitääkö mun kaikki hoitaa? (2012)
7
Havina (2012)
7
Näin koulutat lohikäärmeesi (2010)
(How to Train Your Dragon)
"
Lienee tuo viisi vuotta vanha tekniikka jo sen verran vanhentunutta, etten tätä erityisen kauniina elokuvana pitänyt. Tarinakin oli tavanomainen, mutta kerronta sentään eteni mukavaa vauhtia. Yksi lisäpiste silkasta viihdyttävyydestä.
"
7
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (2007)
(Evangerion shin gekijôban: Jo)
"
Laadukasta modernisointia ja tiivistystä paikoin hyvinkin sekavasta sarjasta.
"
7
MP - minä pelkään (1982)
"
80-luvun kotimaista indie-kauhua, melkoisen harvinaista kamaa. Pääsi vieläpä näkemään sen KAVIn digitoimana versiona isolta kankaalta. Tunnelma oli hyvä, suorastaan erinomainen. Näyttelijät ja tuotantokin olivat selvästi amatöörejä, mutta lopputulos oli silti varsin otteessaanpitävä. Tulkinnanvaraakin jäi unien ja pelkojen sekoittuessa kerrontaan.
"
7
The Big Fat Quiz of the Year (2014)
7
Kyyhkynen oksalla istui, olevaista pohtien (2014)
(En duva satt på en gren och funderade på tillvaron)
7
Lucy (2014)
"
Elokuvan premissi on jo vääräksi osoitettu väite siitä, että ihminen käyttää aivoistaan vain 10 prosenttia. Tämän toki tavallaan tekijätkin myönsivät professorin esityksessä. Jos pystyy katsomaan elokuvaa premissiä pidemmälle, löytää ihan kelvollisen scifi-toiminta-elokuvan, joka on sen verran jämäkästi toteuttu, että pitkästymisen vaaraa ei oikein ole. Mitään maatajäristyttäviä oivalluksiakaan se ei tosin tarjoile, mutta pieniä ajatusleikkejä kuitenkin.
"
7
1
... 67 ...
184
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute