Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
suhari
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän suhari arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Payback - tilinteko (1999)
(Payback)
8
Lahjomattomat (1987)
(The Untouchables)
8
Postman - tulevaisuuden sanansaattaja (1997)
(The Postman)
8
Herra Deeds (2002)
(Mr. Deeds)
"
Kah, siinäpä oiva komedia. Välillä täysin ala-arvoisia mutta ah niin naurattavia vitsejä.
"
8
Notting Hill (1999)
8
Lilo & Stitch (2002)
8
Vanilla Sky (2001)
"
Epäilytti alkuun kun kuuli että on Tom Cruisen romanttinen elokuva, mutta hyvähän tämä oli. Alkuperäistä versiota en ole nähnyt, joten tämä on siinä mielessä objektiivinen mielipide. Soundtrack oli todella hieno.
"
8
Butch ja Kid - auringonlaskun ratsastajat (1969)
(Butch Cassidy and the Sundance Kid)
"
Länkkärien aatelia, mutta nää surulliset loput on kauhean surullisia enkä siksi oikein pidä niistä.
"
8
Valveunessa (2001)
(Waking Life)
"
Eipä ole usein näin vaikeata antaa arvosanaa elokuvalle. Riippuen katsojasta tämä menee joko kategoriaan "tekotaiteellista paskaa" tai "taiteellista tekopaskaa" - omalla kohdallani pitkällisen pohdinnan tuloksena pikemminkin jälkimmäiseen. Tätä teosta on kovin vaikea kuvaillakin - jonkinlainen existentialistis-antropologis-something-something se varmasti on, jotakin Pink Floyd the Wallin, Yellow Submarinen ja jonkin todella tylsän Woody Allenin 70-luvun pätkän (sellaisen, missä Woody ja tyypillisesti Diane Keaton istuvat sohvalla ja jaarittelevat koko illan jotain tyhjäpäisiä juttuja) väliltä. Elokuvan musiikit ovat todella hienot, niitä oli vain aivan liian vähän. Enkä milloinkaan aiemmin muista nähneeni näin hienoja lopputekstejä. Elokuvan ulkoasu on jonkinlainen livekuvan ja animaation välimuoto. Kokonaisuuden eteen on nähty selkeästi suurta vaivaa, eikä käsin piirretyn materiaalin kanssa ole pihtailtu. Lopputuloksen jokainen yksittäinen kuva on kuin pieni taideteos, joista kunkin kehtaisi laittaa esille koko seinän kokoisena. Pienenä henkilökohtaisena haittapuolena mainittakoon, etten tajunnut puoliakaan niistä korkealentoisista jutuista, mitä erityisesti tarinan alkupuolen sivuhahmot ryöpyttivät päähenkilön silmille. Joku hieman valveutuneempi filosofin/psykologin alku saisi tästä elokuvasta varmasti paljon enemmän irti. Silti tämä oli hieno kokemus. Erityisen hyvä mieli tuli kun huomasi että on itse tullut ajatelleeksi täsmälleen niitä samoja asioita, joita tässä tuotoksessa ihan oikeasti fiksut ihmiset :-) verhoilivat koreilla sanoilla. Joko mainitsin että elokuvan vähäinen musiikki oli loistavaa jos moisesta sattuu pitämään? Ensimmäisenä siitä tuli mieleen Al DiMeola's World Sinfonia, sellaista kivaa viulu/haitari/piano/tango/fuusio-juttua. Vähän niin kuin elokuvassa 12 apinaa ne teemamusat.
"
8
The Bug (2002)
"
Kerrassaan viihdyttävä ja miellyttävästi soljuva elokuva syy- ja seuraussuhteista. Lähinnä tästä tulee mieleen Magnolia, paitsi että tämä oli hyvä.
"
8
American Yakuza (1994)
8
Neuvottelija (1998)
(The Negotiator)
8
Will Hunting (1997)
(Good Will Hunting)
8
Adrenaline (2003)
8
JFK - avoin tapaus (1991)
(JFK)
"
Hiukan lyhyempikin olisi voinut olla. Eikä mua olisi haitannut vaikka tarinalle olisi pykätty fiktiivinen loppu, jossa edes jotakin olisi saatu selville. Tällaisenaan ihan liian raskas kokemus kahteen kertaan koskaan katsottavaksi.
"
8
Star Trek: Sukupolvet (1994)
(Star Trek: Generations)
8
Tequila Sunrise - vaarallinen sekoitus (1988)
(Tequila Sunrise)
8
Loistava tulevaisuus (1998)
(Great Expectations)
8
Pretty Woman (1990)
8
Timecop (1994)
"
Siitä poikkeuksellinen van Dammen pätkä että tämä oli hyvä.
"
8
1
... 5 ...
35
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute