Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
suhari
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän suhari arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Todistettavasti elossa (2000)
(Proof of Life)
7
Star Trek IV: Aikamatka (1986)
(Star Trek IV: The Voyage Home)
7
Spider-Man 2 - Hämähäkkimies 2 (2004)
(Spider-Man 2)
"
Voj voj voi voi voi.. voj voj voi, voi voi.. Aika lättänä oli, ennakko-odotukset olivat varmaan hiukan liian korkeat. Eiväthän ne sarjakuvaversionkaan juonet kovin syviä ole, mutta tämä oli aivan liian normaalia mätkettä. Hämiksen tietokonemallintamiseen olisi saanut laittaa huomattavasti enemmän paukkuja, nyt lähikuvat ilmassa lentävästä sankarista olivat järkiään todella surkeita ja tietokoneella tehdyt pätkät erotti aidoista aivan liian helposti. Toimintapätkissä kamera heilui paikasta toiseen aivan liian nopeaan tahtiin, ilmeisesti toiminnan tuntua ei muuten ollut tarpeeksi. Ja mitä ihmettä tämä sitten oli; suunnilleen joka toinen vastaantulija sai nähdä hämiksen kasvot? Nehän ovat melkein yhtä pyhästi varjeltu salaisuus kuin mustanaamion kasvot, ainoa ero on että kaikki hämiksen kasvot nähneet eivät kuole.. :-) Itse Octopussy oli mielestäni tehosteiden parasta antia, vaikkei hänkään ollut ihan riittävän paha. Yksi "gladiaattori"-kohtauskin elokuvaan oli onnistuttu laittamaan..
"
7
Sademies (1988)
(Rain Man)
"
Taisi olla peräti joku oscar-voittaja vaikken ihan ymmärräkään miksi.
"
7
Tuntematon sotilas (1955)
"
Epäilemättä todenmukainen ja todentuntuinen elokuva. Kuuluu yleissivistykseen.
"
7
Mothman - sanansaattaja (2002)
(The Mothman Prophecies)
7
Blow (2001)
"
Tylsähkö ja yllätyksetön.
"
7
Trainspotting (1996)
7
Nemoa etsimässä (2003)
(Finding Nemo)
"
En ymmärrä ihan täysin tuota "koko perheen elokuva"-luokitusta.. eihän se yleisesti ottaenkaan tarkoita sitä, että elokuva sopisi koko perheelle, vaan sillä viitataan lapsille sopiviin elokuviin, joita aikuisetkin pystyvät hyvällä tuurilla nukahtamatta katsomaan. Tämä oli ihan piristävä poikkeus tuossa suhteessa. Oli muutamia hyviä vitsejä ja muutamat hahmot muuten vain onnistuivat naurattamaan - ne dorkat lokit olivat ainakin mun henkilökohtaiset suosikit. Elokuvaa tylsistää se, että se lajillensa uskollisena koostuu nipusta lyhyempiä juonenpätkiä, joilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Lopputuloksena on elokuva, jonka juonta pystyy lapsi tai keskiverto-amerikkalainenkin seuraamaan, kun ei tarvitse miettiä kuin sitä sillä hetkellä meneillään olevaa juttua kerrallaan.
"
7
007 ja lupa tappaa (1989)
(Licence to Kill)
7
Big Fish (2003)
7
Medusan verkko (2002)
(The Bourne Identity)
7
Cruise of the Gods (2002)
"
Scifi-hörhöilijät, menkää itseenne!
"
7
Wyatt Earp (1994)
"
Näyttelijät eivät ole aivan samaa tasoa kuin Tombstonessa, samoin muutamat tulitaistelut ovat hieman kömpelön oloisia kun miehet odottavat vuoroaan tulla tapetuiksi. Edelleen pisteitä tiputtaa ehkä se, että juoni on Tombstonesta läpikotaisin tuttu ja satuin näkemään sen ensin.. Kaiken kaikkiaan silti varsin viihdyttävä 3(!)-tuntinen.
"
7
Mafiaveljet (1990)
(Goodfellas)
7
Kerran sotureita (1994)
(Once Were Warriors)
7
Kauriinmetsästäjä (1978)
(The Deer Hunter)
7
Blade Runner (1982)
"
Vähän pitkäveteinen ja paikoin liian teatraalinen, mutta ihan lopusta hiukan vielä plussaa.
"
7
Bruce taivaanlahja (2003)
(Bruce Almighty)
"
Varsin viihteellinen peruskomedia.
"
7
Pleasantville - onnellisten kaupunki (1998)
(Pleasantville)
7
1
... 15 ...
35
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute