Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Polite
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Polite arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Adaptation - minun versioni (2002)
(Adaptation.)
8
Ace Ventura - lemmikkidekkari (1994)
(Ace Ventura: Pet Detective)
8
Purppuravirrat (2000)
(Les rivières pourpres)
8
Sharkwater (2006)
"
Ensin oli hylkeet ja pandat, nyt on tarjolla hait. Tappajahaiden mainetta yritetään muuttaa tässä dokumentissa realistisempaan suuntaan. Mukana on pitkä pätkä Sea Shepherd laivan tositoimintaa. Ainoa silmiin negatiivisesti pistävä seikka on että leffa yrittää vetää jokaisesta narusta selventääkseen katsojille että haita on suojeltava. Joskus mietelmälauseet ovat jossain määrin ristiriidassa toistensa kanssa. Kahdeksan pistettä kuitenkin hyvän asian puolesta. Suosittelen katsomaan myös elokuva The Cove, joka on delfiiniversio tästä leffasta.
"
8
Horton (2008)
(Horton Hears a Who!)
8
Pieni kauhukauppa (1986)
(Little Shop of Horrors)
8
The Aristocrats (2005)
8
Sneakers (1992)
8
Mutta... kuka murhasi Harryn? (1955)
(The Trouble with Harry)
8
Ladykillers (2004)
(The Ladykillers)
8
Dragon Hunters (2008)
(Chasseurs de dragons)
"
Varmasti monelta ohi mennyt helmi. Tämä ranskalais-saksalais-luxemburgilainen piirretty on varsin onnistunut vaihtoehto perusjenkkipiirretyille. Elokuva sijoittuu surrealistiseen fantasiamaailmaan. Animaatio jälki on kaunista ja musiikki- sekä äänimaailma suoraan kuin isosta fantasia elokuvasta. Tunnelma on siis kohdillaan. Jos jotain moitetta pitäisi keksiä, niin varsinainen tarina ei ole kummoinen, hahmojen animointi ei ole niin kaunista kuin nykyään on mahdollista ja kolmanneksi ääninäyttelijät eivät sykäytä. Luulisi Forest Whitakerin kaltaisesta nimestä saatu enemmän irti. Elokuva on paikoin sen verran pelottava ettei se disneymaisesti sovi perheen pienimmille. Kaiken kaikkiaan kuitenkin aivan loistava piirretty!
"
8
Back to Black (2024)
8
Tosi valheita (1994)
(True Lies)
8
Mies joka ei ollut siellä (2001)
(The Man Who Wasn't There)
8
Kuka sanoo tahdon (1997)
(My Best Friend's Wedding)
8
Pedon sydän (2001)
(Hearts in Atlantis)
8
Vankileiri 17 (1953)
(Stalag 17)
8
Austin Powers - kumma jätkä (1997)
(Austin Powers: International Man of Mystery)
8
Sanovat sitä rakkaudeksi (1993)
(The Thing Called Love)
8
Miesten vuoro (2010)
"
Keskimääräistä parempi doku-elokuva miesten keskusteluista saunassa. Tarinat ovat aika irtonaisia mutta mielenkiintoisia. Mielenkiintoinen ilmiö oli että puolillaan olleesta salista ei lähtenyt kukaan pois ennen lopputekstien loppumista. Eikä kenestäkään päässyt hiiskaustakaan joitakin kyynelein nuhattuja neniä lukuunottamatta. Jotain vaikuttavaahan tässä elokuvassa siis täytyy olla!
"
8
1
... 34 ...
152
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute