Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Mahe
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Mahe arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Collateral - väärä aika, väärä paikka (2004)
(Collateral)
"
Mann osaa kyllä näiden toiminnallisten rikosleffojen tekemisen parhaiten hollywoodissa tällä hetkellä, muutama vuosi sitten oli Heat ja nyt tämä. Aivan Heatin tasolle ei päästä mutta ei hirveän kauaskaan jäädä, Collateral on tylyn tyylikäs toimintapläjäys hyvillä näyttelijöillä. Tomppakin oli taas kerra mies paikallaan kylmän palkkamurhaajan roolissaan, täytyy myöntää että kaveri on kehittynyt aika pitkälle jostain Days of Thunderin ajoista. Lisäksi täytyy kyllä mainita erikseen vielä elokuvan hieno soundtrack, musiikki tuki kohtauksia todella mallikkaasti.
"
9
Kolme kuningasta (1999)
(Three Kings)
9
Vares - yksityisetsivä (2004)
9
Colors - jengit (1988)
(Colors)
9
Panssarikenraali Patton (1970)
(Patton)
9
Päiväni murmelina (1993)
(Groundhog Day)
9
Talvisota (1989)
9
Delta-Jengi (1978)
(National Lampoon's Animal House)
9
Million Dollar Baby (2004)
9
Chinatown (1974)
9
Yksi lensi yli käenpesän (1975)
(One Flew Over the Cuckoo's Nest)
9
Taru sormusten herrasta: Kaksi tornia (2002)
(The Lord of the Rings: The Two Towers)
9
Housut pois! (1997)
(The Full Monty)
9
Jackie Brown (1997)
9
Konttorirotat (1999)
(Office Space)
"
Mahtava! Kuka tahansa joskus toimistossa työtä tehnyt pystyy takuulla samaistumaan tähän. Itselläkin on käynyt monesti mielessä kopiokoneen teloituksen kaltaiset toimenpiteet erinäisiä konttorikoneita kohtaan.
"
9
The Matrix (1999)
"
Vääntää aivot kivasti solmuun, tuota leffan teemaa on näin scifiharrastajana tullut itsekkin joskus pyöriteltyä päässään.
"
9
Navaronen tykit (1961)
(The Guns of Navarone)
9
Rankka päivä (1993)
(Falling Down)
9
Batman (1989)
"
Hieno elokuvasovitus kulttisarjiksesta jossain Frank Millerin ja 60-luvun kaljamahabatmanin välimaastossa. Pääosaan olisi voinut valita jonkun muun kuin Keatonin, Bruce Wayne EI OLE 160-senttinen pätkä :)
"
9
2001: Avaruusseikkailu (1968)
(2001: A Space Odyssey)
"
Tätä joko inhoaa tai sitten rakastaa, vähän niinkuin kubrickin koko tuotantoa oikeastaan. Mahtava elokuva johon ei ajanhammas tunnu purevan.
"
9
1
... 3 ...
31
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute