Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Karma
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Karma arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Alien 3 (1992)
(Alien³)
8
Fucking Åmål (1998)
8
Blade (1998)
8
The Matrix Reloaded (2003)
"
Sarjan keskimmäinen osa jäi mielestäni loistavan ensimmäisen ja hyvän viimeisen osan varjoon. Onhan tässäkin hyvät puolensa, tappelut ovat näyttäviä jne., mutta mielestäni jotain puuttuu. Elokuva tuntuu jotenkin "katkonaiselta" ja joitain kohtauksia on venytetty liiaksikin. Tarina kehittyi sen sijaan mielenkiintoiseen suuntaan.
"
8
Me kaksi ja Irene (2000)
(Me, Myself & Irene)
8
Seitsemän (1995)
(Se7en)
8
Tähtien sota: Episodi II - Kloonien hyökkäys (2002)
(Star Wars: Episode II - Attack of the Clones)
"
Monien mielestä uudet episodit ovat olleet huonoja, mutta tästä minä ainakin pidin. Imperiumin syntyä on hieno seurata, ja erikoistehosteet ovat omaa luokkaansa. Omalla asteikollani elokuva pääsee jo lähelle alkuperäisen trilogian elokuvia.
"
8
Star Trek: Nemesis (2002)
"
En ole mikään valtava Trek-fani, mutta kyllä tämän mielellään katsoi. Elokuva kulki kokoajan eteenpäin, tylsiä vaiheita ei juurikaan ollut. Mukana oli sopivasti huumoria ja kiinnostava juoni. Uskaltaisin suositella muillekin, jotka tavallisesti eivät Star Trek -elokuvista pidä.
"
8
Stargate - tähtiportti (1994)
(Stargate)
"
Minä tykkäsin katsoa, ainakin pienempänä. Ja kyllä tämä vieläkin menee. Jotenkin tämä pyramidi- ja egyptiläisteema on hyvin keksitty ja kiehtova.
"
8
Leijonakuningas (1994)
(The Lion King)
8
Bean - äärimmäinen katastrofielokuva (1997)
(Bean)
8
Tähtien sota (1977)
(Star Wars)
"
En ole mikään Star Wars -fanaatikko, vaikka ilolla näitä elokuvia katselenkin. Trilogian ensimmäinen elokuva on minusta hyvä ja mielenkiintoinen, mutta pidin enemmän kahdesta seuraavasta. Tähän voi tietysti vaikuttaa se, että en nähnyt tätä elokuvaa näistä kolmesta ensimmäisenä. Joka tapauksessa hyvä elokuva ja suosittelen jo yleissivistyksenkin kannalta kaikille (vaikka kaikkihan tämän ovat jo nähneetkin).
"
8
Tähtien sota: Episodi I - Pimeä uhka (1999)
(Star Wars: Episode I - The Phantom Menace)
"
Elokuva on selkeästi suunnattu nuoremmille katsojille kuin alkuperäiset. Jar-Jar lähinnä ärsyttää. Hyvänä puolena miekkailukohtaukset olivat kyllä näyttävää katseltavaa.
"
7
Kaappaus merellä (1992)
(Under Siege)
7
Starship Troopers - universumin sotilaat (1997)
(Starship Troopers)
7
Coyote Ugly (2000)
7
Hämärästä aamunkoittoon (1996)
(From Dusk Till Dawn)
7
Mies ja alaston ase 2 1/2 (1991)
(The Naked Gun 2½: The Smell of Fear)
7
Mies ja alaston ase 33 1/3 - viimeinen solvaus (1994)
(Naked Gun 33 1/3: The Final Insult)
7
Ace Ventura - lemmikkidekkari (1994)
(Ace Ventura: Pet Detective)
7
1
... 4 ...
7
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute