Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
tindle
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän tindle arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Medusan sinetti (2007)
(The Bourne Ultimatum)
8
Iron Sky (2012)
8
Poika (2002)
(About a Boy)
8
Kuolleiden aamunkoitto (2004)
(Dawn of the Dead)
8
Boys Don't Cry (1999)
8
The Sound of Music (1965)
8
Little Miss Sunshine (2006)
8
Django Unchained (2012)
"
Tarantinon kieltämättä persoonallinen ote elokuvien tekemiseen on ollut aina - ainakin henkilökohtaiseta näkökulmasta - hyvin epävakaa. Ainakin pinnallisesti rohkeat audiovisuaaliset, juonelliset sekä rakenteelliset ratkaisut Tarantino-elokuvissa ovat toisinaan olleet onnistuneita ja joskus taas kiertäneet kaukaa mukavuusalueen ulkopuolen. Kunniattomat paskiaiset oli monelta osin erittäin tyydyttävä teos - korostaen sanaa osin. Tarantinon elokuvissa häiritsevinä tekijänä on ollut aina se, että elokuvat eivät ole olleet kokonaisuutena loistosuorituksia, vaan ovat olleet kohtalaisia teoksia, joissa parhaat puolet erottuvat yksittäisinä tekijöinä. Django Unchained puristaa jälleen arkaa aihealuetta kovalla ja tinkimättömällä otteella. Tarantinon "southerniksi" luonnehtima spagettirypistys tuo orjahistoriaa esiin fiktiivisesti ja kärjistetysti, tuttuun tapaan sadistishuumoristisin keinoin. Jamie Foxx, Christoph Waltz ja Leonardo DiCaprio. Kolmikon näyttelijätyöskentely on herkullisen viihteellistä ja ehdottomasti elokuvan kantava voima. Elokuva on pitkälle asti sujuvaa. Tehokkuus kuitenkin laskee venyvän KKK-irvailun ohessa sekä joiltain osin pitkässä loppuosuudessa joka tuo elokuvan kannalta epäolennaista kiertoa juonikulkuun.
"
8
I'm Still Here (2010)
8
Koneenkäyttäjä (2004)
(The Machinist)
8
Medusan isku (2004)
(The Bourne Supremacy)
8
Lost Highway (1997)
8
Batman (1989)
8
Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit (2001)
(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
8
Lord of War (2005)
8
Titanic (1997)
8
WALL-E (2008)
8
Terminator 2 - tuomion päivä (1991)
(Terminator 2: Judgement Day)
8
Taru sormusten herrasta: Kaksi tornia (2002)
(The Lord of the Rings: The Two Towers)
8
Gladiaattori (2000)
(Gladiator)
8
1
... 7 ...
43
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute