Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
BubblesErotica
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän BubblesErotica arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Down by Law (1986)
8
Toy Story - leluelämää (1995)
(Toy Story)
"
Tekniset rajoitukset näkyvät jonkin verran, mutta 13 vuoden takainen Toy Story on yhä hurmaavaa katseltavaa. Todellista tekemisen iloa, visuaalisia gageja, hulppeaa fyysistä huumoria - kaikki palaset kohdallaan, tässä on kunnon nostalgia-arvoakin.
"
8
Truman Show (1998)
(The Truman Show)
8
Salaiset leikit (2006)
(Little Children)
8
The Fountain (2006)
8
Eastern Promises (2007)
8
Paljastavat merkinnät (2006)
(Notes on a Scandal)
"
Liki täydellinen kuvaus kielletystä rakkaudesta ja ennen kaikkea sen paljastumisesta käynnistyvästä valtapelistä. Cate Blanchett ja Judy Dench ovat tapojensa mukaisesti ilmiömäisiä rooleissaan. Niin, elokuvan jättää varjoonsa vain alkuperäinen romaani, joka on ehdottoman suositeltavaa luettavaa jokaiselle. Lisäksi siitä puuttuu elokuvan jossain määrin typerä loppukohtaus, jossa Denchin hahmo iskee kyntensä uuteen uhriin.
"
8
Gosford Park (2001)
8
Rita Hayworth - avain pakoon (1994)
(The Shawshank Redemption)
8
Jesus Camp (2006)
"
Dokumenttina ei ihmeellinen, mutta evankelistojen järjetöntä habitusta katsoo aina mielellään. Toimii aamuyöstä paremmin kuin valtaosa tuoreemmista kauhuelokuvista. Ja muistakaa, että mikäli Harry Potter olisi elänyt entisaikaan, olisi hänet POLTETTU ROVIOLLA.
"
8
Starship Troopers - universumin sotilaat (1997)
(Starship Troopers)
8
Sekaisin Marista (1998)
(There's Something About Mary)
8
Eikä yksikään pelastunut (1945)
(And Then There Were None)
"
Agatha Christien klassisen murhamysteerin ensimmäinen filmatisointi on monien mielestä se onnistunein. Ohjaaja luo jännitteitä esimerkillisesti, ja hienovaraiset mustan huumorin pilkahdukset piristävät teosta. Kirjan lukeneelle loppu on kuitenkin pettymys. Kuten ilmeisesti muutkin elokuvaversiot, myös tämä alkuperäisfilmi käyttää Christien vuoden 1943 näytelmää varten kirjoittamaa erilaista lopetusta. Kirjailija muutti lopun, jotta se istuisi paremmin näyttämölle (ehkä taustalla oli myös keventäminen 2. ms:n painotaakan vuoksi) - alkuperäisromaanin lopetus on huomattavasti synkempi ja karmivampi. Yhtä kaikki, kyseessä on yksi kaikkien aikojen murhamysteereistä. Yksinkertainen perusasetelma, jonka ympärille Christie on rakentanut tarkkaanharkitun, hienostuneen juonen.
"
8
Boondock Saints: Etelä-Bostonin enkelit (1999)
(The Boondock Saints)
"
Mielettömän viihdyttävää räiskyttelyä aina mielenkiintoisesta Bostonista. Taustalla oleva tarina tuhkimo-ohjaajan/käsikirjoittajan/säveltäjän noususta ja tuhosta on myös mielenkiintoinen, kannattaa Overnight-dokkari katsoa jos jostain saa käsiinsä. Ihmettelen suuresti, että mies sai jostain rahat kakkososaan, joka ilmeisesti on jälkituotantovaiheessa. Ilman Willem Dafoeta.
"
8
Clerks - tiskirotat (1994)
(Clerks)
8
Pineapple Express - ohutta yläpilveä (2008)
(Pineapple Express)
"
Apatow-tiimin terävin tuotos. Rogen istuu pääosaan kuin valettu, mutta show'n varastaa James Francon nuhjuinen huumediileri jonka presenssi on aika ainutlaatuinen. Pilvenpöllyttelyä, läheltä piti -tilanteita ja toimintaakin. Iski tämän innoittamana halu nähdä Freaks and Geeks, jossa Rogen ja Franco myös esiintyivät, uudestaan. Nelonen tuon sarjan joskus näytti, pitää ettiä DVD jostain.
"
8
Liikkuva linna (2004)
(Hauru no ugoku shiro)
8
Tursas ja valas (2005)
(The Squid and the Whale)
8
Little Miss Sunshine (2006)
8
Erämaan armoille (2007)
(Into the Wild)
"
Ilmavasti, josko hiukan turhankin löyhästi kerrottu tarina äärimmäistä vapautta etsineestä nuoresta idealistisielusta, joka lopulta jäi oman vapautensa vangiksi.
"
8
1
... 8 ...
38
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute