Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
BubblesErotica
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän BubblesErotica arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Rottatouille (2007)
(Ratatouille)
8
Jaakobin painajainen (1990)
(Jacob's Ladder)
"
Tim Robbins on Jacob, Vietnamin sodasta traumatisoitunut veteraani joka elää karussa newyorkilaisessa asunnossa tyttöystävänsä kanssa. Vaimostaan eronnut mies suree yhä nuorimman poikansa (Macaulay Culkin!) kuolemaa, mutta tätäkin enemmän häntä häiritsevät oudot tapahtumat hänen ympärillään. Sarvia, outoja naamioita, lonkeroseksiä.. Hieno elokuva joka ratsastaa upealla tunnelmallaan ja onnistuu pitämään jännityksen huipussa loppuun asti. Elokuvan loppuratkaisu on jakanut mielipiteitä, itse diggailin koko ideaa, vaikka nykypäivänä ei maailman omaperäisin enää olekaan. Odotin enemmän kauhua, sainkin laadukasta jännitysdraamaa yliluonnollisin maustein. Ei paha.
"
8
Inside Man (2006)
8
Match Point (2005)
8
E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
8
Moottoripyöräpäiväkirja (2004)
(Diarios de motocicleta)
8
The Woodsman (2004)
8
Bullitt (1968)
"
Steve McQueen on aina varma ja Robert Vaughn on tässä niinikään vakuuttava niljakkaana Chalmersina. Takaa-ajokohtaus on tietenkin hieno.
"
8
Perhonen lasikuvussa (2007)
(Le scaphandre et le papillon)
8
Bowling for Columbine (2002)
8
Ota kiinni jos saat (2002)
(Catch Me If You Can)
8
Road Trip (2000)
8
The Fall (2006)
"
The Fall on kunnianhimoinen, pieteetillä toteutettu teos, joka ei kuitenkaan sorru itsetarkoitukselliseen pröystäilyyn. Ohjaaja Tarsem pitää huolen, ettei katsoja missään kohtaa vieraannu elokuvan ytimestä, joka on kaiken eeppisen loiston keskellä sittenkin vain pienimuotoinen kertomus kahden sielun kohtaamisesta.
"
8
X-Men 2 (2003)
(X2)
8
Happy-Go-Lucky (2008)
"
Hurmaava elokuva naisesta, joka suhtautuu elämään kaikkine vastoinkäymisineen ihailtavalla positiivisuudella. Katsojan päätettäväksi jää, onko kyseessä nerokas selviytymiskeino kylmässä brittiläisessä nykytodellisuudessa vai silkka naiivius. Poppyn (Sally Hawkins) hahmo tuntuu ensialkuun lähinnä rasittavalta kikattajalta, mutta konkariohjaaja Mike Leigh käsittelee hilpeää arjen sankariaan ja hänen kohtaamisiaan mm. ennakkoluuloisen ja traumatisoituneen autokouluopettajansa kanssa sellaisella lämmöllä, että katsoja osaa pian kurottaa yli naisen (teko?)hilpeyden. Pikku-Fordillaan Poppya kouluttavan Scottin (Eddie Marsan) hahmo koituu monessa mielessä avaintekijäksi tarinan ja Poppyn hahmon suhteen, ja surullisen pienen miehen kautta koko elokuvan hienous lopulta avautuu.
"
8
Villi sydän (1990)
(Wild at Heart)
8
Pelastakaa sotamies Ryan (1998)
(Saving Private Ryan)
8
Kuudes aisti (1999)
(The Sixth Sense)
8
Vauhdilla Chicagoon (1987)
(Planes, Trains & Automobiles)
"
Ehkä paras joulunajan (okei kiitospäivän) komedia ikinä. Steve Martin vakavana myyntimiehenä (tämä oli miehelle tässä kohtaa vielä suht. uusi rooli) joka haluaa vain kotiin kalkkuna-aterialle. Törmää kuitenkin toistuviin vaikeuksiin, ja päätyy yhteen isokokoisen ja puheliaan verhokoukkukauppiaan (John Candy lyhyen elämänsä parhaassa roolissa) kanssa. Kaaosta seuraa. Ikiklassikko.
"
8
Imperiumin vastaisku (1980)
(Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)
8
1
... 7 ...
38
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute