Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Harry Potter ja Azkabanin vanki (2004)
(Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
8
Ring (2002)
(The Ring)
"
Hyvä kauhuleffa.Tämän jälkeen suhtautuu tuntemattomiin videokasetteihin hieman varauksella
"
8
Predator - saalistaja (1987)
(Predator)
8
Truman Show (1998)
(The Truman Show)
8
Not Another Teen Movie (2001)
"
Parodiaa juuri sellaisena kuin parodian pitääkin olla. Ei mitään pientä vitsailua, vaan kunnolla pistetään naurunalaiseksi teinielokuvien kliseet.
"
8
Odotuksia (1987)
(Hope and Glory)
"
Upea kuvaus toisen maailmansodan aikaisesta elämästä nuoren pojanklopin sekä hänen perheensä kautta. Boorman käy läpi omaa lapsuuttaan humaanin lämpimässä draamaelokuvassa, joka osaa onkia huumoria arjen pienistä tilanteista jopa ankeiden aikojen keskellä.
"
8
Madagascar (2005)
"
Tässä on enemmän jytyä kuin mitä dreamworksin aikaisemmissa tuotoksissa. Se mikä menetettiin Sharks talessa korvataan nyt Madagascarissa. Juoni on mainio, ja tarina osataa kuljettaa eteenpäin toimivasti. Hahmot ovat parhainta antia, mitä ollaan animaatioissa vähään aikaan nähty. Jokainen on erilainen luonteeltaan, ja varsinkin sivuhahmoissa esiintyy monia aikuistenmaailmaan kohdistuvia viittauksia. Ääninäyttelijät ovat Hollywoodin ammattilaisia, ja vetävät roolinsa kunnialla läpi. Vähän turhan pinnallinen tunnelma leffasta kuitenkin jää, mutta koska leffa sisältää hauskaa huumoria, mahtavaa meininkiä ja hyvää tunnelmaa, ei leffasta yksinkertaisesti voi olla pitämättä. Taattua laatua kokoperheelle
"
8
Kunnian miehiä (1992)
(A Few Good Men)
8
Batman Begins (2005)
8
Aladdin (1992)
8
Likainen Harry (1971)
(Dirty Harry)
"
Vaikka Likainen Harry voidaan nykymittapuulla luokitella kevyen perinteikkääksi 70-luvun poliisitrilleriksi, ei sen iskevyys ole täysin kadonnut. Don Siegelin ohjaama elokuva edustaa samalla sekä mielenkiintoista läpikatsausta 70-luvun siirtymävaiheisiin että myös tyylikästä urbaaniin katuviidakkoon sijoittuvaa westerniä.
"
8
Perhe joka hajosi (1988)
(Family Viewing)
8
Once (2007)
"
Autenttinen, virkistävä ja miellyttävän haikeuden jälkeensä jättävä pienimuotoinen indie-pläjäys yhdistää romantiikan ja musiikin vavisuttavan hienolla tavalla. Ei liian väritetty, ei liian kyyninen, vaan juuri sopivalla tavalla elämänmakuinen elokuva kahden muusikon hiljaisesta rakkaudesta.
"
8
Ice Age 2: Jäätikkö sulaa (2006)
(Ice Age: The Meltdown)
"
Erittäin hauskaa huumoria ja muutenkin loistavasti toimiva animaatio. Taitaa olla tämän vuoden paras animaatioelokuva.
"
8
Cube - kuutio (1997)
(Cube)
"
Mielenkiintoinen elokuva. Idea ei periaatteessa ollut ihan uusin mahdollinen, mutta toteutus oli omaa luokkaansa. Tämä on juuri sellainen elokuva joka erottuu joukosta edukseen.
"
8
Total Recall - unohda tai kuole (1990)
(Total Recall)
"
Mainio Arska leffa. Monitasoisempi juoni kuin yleensä, ja jätti vielä katsojallekkin miettimisen varaa. Tietenkään ei ole unohdettu liioitellun väkivaltaisia toimintakohtauksia, tai ikimuistoisia repliikkejä. Näyttelijäsuorituksissa olisi voinut olla toivosimen varaa, sillä vakavissakin tilanteissa meinasi alkaa naurattamaan, kun tilanteet näyteltiin paikoin yliliioitellusti. Mutta turha tässä on alkaa pikkuvioista valittamaan, kun kokonaisuus toimii näinkin hyvin.
"
8
Näkemiin, lapset (1987)
(Au revoir, les enfants)
"
Seesteinen ja kärjistykset välttävä kuvaus poikien sisäoppilaitoksen elämästä toisen maailmansodan aikana. Tarina pääelementiksi muodostuva kertomus kahden pojan hiljattaisesta ystävyydestä on rakennettu staattisin elkein ja kokonaisuuden hillitty ilmaisu luo teoksen ylle vahvan liikkumattomuuden tunnelman joka toimii elokuvalle eduksi. Ihastuttava ja rauhallinen.
"
8
Animatrix (2003)
(The Animatrix)
8
Manaaja (1973)
(The Exorcist)
8
Exotica (1994)
8
1
... 8 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute