Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Paholainen pukeutuu Pradaan (2006)
(The Devil Wears Prada)
8
Pan's Labyrinth (2006)
(El laberinto del fauno)
8
Kiitos että poltatte (2005)
(Thank You for Smoking)
"
kantaaottava, mutta ei turhan osoitteleva saati alleviivaava elokuva. Sujuvaa katsottavaa, joka hyvien roolisuorituksien ansiosta kestää useammankin katselukerran.
"
8
Kala nimeltä Wanda (1988)
(A Fish Called Wanda)
8
Running Scared (2006)
"
Loistava elokuva erittäin hyvällä kerronnalla. Tyly asenne sopi myöskin leffaan loistavasti.
"
8
Insomnia (2002)
"
Vankan käsikirjoituksen ja taitavan ohjauksen säväyttämä Insomnia on laadukas teos, joka pitää kokonaisuuden kasassa häkellyttävän hyvin. Kuin kunnianosoituksena alkuperäisteokselle Alaskan jylhät metsämaisemat maalaavat mukavaa pohjoismaisuutta, tämän pienimuotoisen jännityshelmen ylle.
"
8
Kadonneen aarteen metsästäjät (1981)
(Raiders of the Lost Ark)
8
Valkoinen oleanteri (2002)
(White Oleander)
8
Musta jää (2007)
8
Lost in Translation (2003)
8
Fahrenheit 9/11 (2004)
"
Selvää propagandaa alusta loppuun. Dokumentiksi erittäin hyvin toteutettu. Moore on onnistunut saamaan käsiinsä loistavia kuvanauhoja, jotka saavat Bushin näyttämään täydelliseltä ääliöltä (Eipä se kyllä paljoa vaadi). Negatiivista oli turha imeläksi äitynyt loppu joka vähän vieroksutti muuten realistisesta tunnelmasta. Silti dokumentiksi loistavaa kamaa, mutta pitää muistaa että ei kaikki ole välttämättä näin mustavalkoista kuin Moore näyttää.
"
8
Lentäjä (2004)
(The Aviator)
"
Scorsesen hieno elokuvallinen henkilötarina on kertomus kunnianhimon ja suuruudenhulluuden välisestä rajamaastosta. Hughes ei piitannut vaikka todelliset kulissit elämän ympärillä olivatkin aikeissa kaatua useaan otteeseen, sen sijaan vainoharhaisuus altisti pelkämään olemattomia asioita. Hyvin rakennettu kokonaisuus on näyttävyyden ja näyttelijätöiden juhlaa.
"
8
Halloween - naamioiden yö (1978)
(Halloween)
8
Titanic (1997)
8
Rocky Balboa (2006)
"
Erinomaista työtä Stallonelta kaiki puolin. Ohjaus, käsikirjoitus ja näyttelytyö toimivat erittäin hyvin. Pienistä virheistä voi tietenkin napista, mutta muuten tämä iski kuin raivo härkä.
"
8
Nöyrin palvelijanne (2003)
(Stupeur et tremblements)
"
Kevyt kuvaus japanilaisen työkulttuurin erosta länsimaisen ihmisen silmin. Päähenkilön persoonalla osataan tuoda katsojalle sekä ilon että myötähäpeän tunteita, tästä kiitos kuuluu myös erittäin hyvälle näyttelijälle.
"
8
Eastern Promises (2007)
8
Toy Story 3 (2010)
"
Lapsuus vaihtuu kauniisti aikuisuuteen tunnepitoisessa Toy Story-trilogian päätösosassa. Oivaltava huumori ja hyvä hahmokaarti tasapainottaa herkkien hetkien ja ajoittain jopa varsin synkkäsävyisen elokuvan yleisilmettä.
"
8
Grease (1978)
"
Tämmösiä tulee liian harvoin. Teinielkuva ja musikaali yhdessä paketissa. Saisivat nyky teinirainat ottaa tästä mallia.
"
8
Rambo (2008)
8
1
... 7 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute