Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Zodiac (2007)
8
Ocean's Thirteen (2007)
8
The Others (2001)
8
Vicky Cristina Barcelona (2008)
"
Allenin uusin tuotos on ihmissuhdesoppaa maustettuna vahvoilla henkilöhahmoilla. Luovuus ja rakkaus kulkevat käsi kädessä, kun itseään etsivät ihmiset koittavat täydentää omaa identiteettiään toistensa avulla. Pätevän ohjauksen sivelee sen ammattitaitoiset näyttelijät.
"
8
Panssarilaiva Potemkin (1925)
(Bronenosets Potyomkin)
8
Will Hunting (1997)
(Good Will Hunting)
8
Sunshine (2007)
8
Lost Highway (1997)
8
Brokeback Mountain (2005)
"
Lee käsittelee hankalaa aihetta ilmiömäisen hienotunteisesti ilman kärjistävien elementtien tekopyhää makua. Rajoja rikkova ja varamasti klassikkoaseman saavuttava (liekkö jo saavuttanut?) elokuva.
"
8
Bad Boys II (2003)
"
Bad Boys 2 meno on kovempaa, vitsit räävittömämpiä eikä toimintakohtauksissa kitsastella näyttävyyden kanssa. Elokuva tarvitsee kaikkea tätä, sillä vajaa kaksi ja puolituntinen kesto liikkuu jo lähellä aivottomien actionelokuvien kipurajaa. Onneksi puutumista ei kuitenkaan tapahdu ja kaikki elokuvan pienetkin virheet voi antaa anteeksi luotisateiden ja räjähdysten jälkeisten savupilvien lomasta.
"
8
Lahjomattomat (1987)
(The Untouchables)
8
Grindhouse: Death Proof (2007)
(Death Proof)
8
Match Point (2005)
8
Hot Fuzz (2007)
8
Punainen mylly (1952)
(Moulin Rouge)
"
Moulin Rougen voi nähdä täysin puhtaana rakkaustarinana, jolloin elokuvan sisäinen fiksuus jää huomaamatta. Ulkomuodoltaan luotaantyöntävä päähenkilö Toulouse ei onnistu löytämään aitoa rakkautta muuta kuin omien maalauksien sekä kabareeravintolan hektisen elämäntavan kautta. Samat asiat, jotka saivat kyynisen miehen jatkamaan elämäänsä, lopulta tuhosivat hänet. Näin kävi myös Moulin Rougen yöelämälle.
"
8
Blue Velvet - ja sinisempi oli yö (1986)
(Blue Velvet)
"
Lynch sysää katsojan säälimättömästi keskelle kontorversaalia yhtälöä, jossa paratiisimaisen esikaupunki-alueen keskuudessa vaanii vääjäämätön pahuus. Syvä viilto jonka Lynch tällä asettelulla tekee ei ole enään nykyään ehkä niin voimakas, kuin ilmestymisvuonnaan. Suurimpana syynä voidaan pitää suburban-kulttuurin aukileikkausta Tv-sarjojen ja elokuvien voimalla, jonka keskellä Lynchin lähtökohtaisesti nerokas idea ei toimi yhtä raikkaasti kuin aikoinaan. Ilmaisultaan elokuva ei kuitenkaan jätä kylmäksi.
"
8
Batman (1989)
8
Indiana Jones ja viimeinen ristiretki (1989)
(Indiana Jones and the Last Crusade)
8
Reservoir Dogs (1992)
8
Austin Powers - kumma jätkä (1997)
(Austin Powers: International Man of Mystery)
8
1
... 4 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute