Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Mela kateissa (2004)
(Without a Paddle)
5
The Gathering (2002)
"
Idea hyvä, mutta idean käyttö jätetty turhan vähäiseksi. Keskiverto kamaa, kestää kerta katselun.
"
5
Scary Movie 3 (2003)
"
Huonompi kuin ykkönen, mutta parempi kuin kakkonen.
"
5
Hide and Seek (2005)
5
The Skeleton Key (2005)
"
Hoodoo woodoo hömppä ei jaksa kiinostaa loppuun asti. Elokuva tarjoaa pari ihan jännittävää kauhukohtausta, mutta vastapainoksi muu elokuva on umpikuivaa säheltämistä. Loppu oli mukavan erinlainen, mutta se ei pelasta sitä tosiasiaa, että muuten elokuva oli pitkäveteinen ja edes takaisin junnaava. Nykyajan kauhuelokuvien roskasarjassa tämäkin on jo ihan sidettävä saavutus, mutta se ei ole paljon se.
"
5
Luunmurskaajat (2005)
(The Longest Yard)
"
Sekavaa jalkapalloilua huumorimielessä. Leffa pyrki tuomaan myös dramaattisia osuukisia juoneen, mutta koko idea jäi jatkuvan sähellyksen taakse. Hollywoodin suurin mätäpaise Sandler näyttelee köyhän pökkelösti roolinsa läpi, ja eikä hänen roolihenkilöään kohtaan kovin paljon myötäntuntoja herun vaikka tällaista asetelmaa yritettiinkin saada aikaiseksi. Jos Sandler ei suuremmin ärsytä ja eikä leffan sisällöttömyys myöskään haittaa, voi leffa tarjota perjantai illaksi ihan siedettävää "aivot vapaalle" viihdettä.
"
5
Grimmin veljekset (2005)
(The Brothers Grimm)
"
Onhan se ihan kivaa että koitetaan edes irroitella, mutta kokonaisuuden olisi voinut hoitaa paljon paremmin. Elokuvan alku tuntui olevan täydellistä sähellystä kokoajan, ja eikä elokuvaan saanut kunnolla otetta, elokuvan "sadunomainen" lopetus ei puolestaan sointunut yhteen elokuvan kokonaiskuvan kanssa. Grimmin satuihin viitattiin melko pinnallisesti, ja elokuva täyttyikin enimmäkseen huumorilla, joka ei ainakaan allekirjoittanutta naurattanut.
"
5
Bagger Vance - viheriön legenda (2000)
(The Legend of Bagger Vance)
"
Kovin pinnalliseksi jäävä, ajatusmaailmaltaan kiiltokuvamainen elokuva pitkästyttää pitemmän päälle. Päähenkilöihin ei saada tuntumaa millään tasolla, ja koko elokuvan ainoaksi sisällöksi tuntuukin jäävän vain valkoinen pallo ja viheriö.
"
5
Die Hard - koston enkeli (1995)
(Die Hard: With a Vengeance)
"
Suoraviivainen ja yksinkertainen toimintapätkä. Kevyttä lauantai-illan viihdettä, joka ei yllätä, mutta toisaalta ei petäkkään.
"
5
Nyt tai ei koskaan (2007)
(The Bucket List)
"
Yhteenlaskettuna Nyt tai ei koskaan on onttoa hömppäkomediaa, josta on turha etsiä realismia saatikka sitten pintafilosofiaa syvällisempiä ajatuksia. Loistavan pääkaksikon ryydittämänä elokuva ei kuitenkaan tukahdu täysin turhaksi tapaukseksi.
"
5
Kuin kissat ja koirat (2001)
(Cats & Dogs)
"
Bondimaista agenttirymistelyä kissoilla ja koirilla. Toimivaa ja varmaan ihan viihdyttävää, jos iässäsi on vähemmän kuin kaksi numeroa.
"
5
Pimeä puoli (1990)
(Tales from the Darkside: The Movie)
5
Agenttikokelas (2003)
(The Recruit)
5
Anakonda (1997)
(Anaconda)
5
Big - isoksi yhdessä yössä (1988)
(Big)
5
The Thing - 'se' jostakin (1982)
(The Thing)
5
Orgazmo - seksin supersankari (1997)
(Orgazmo)
5
Urban Legend - kauhutarinoita (1998)
(Urban Legend)
5
Firma (1993)
(The Firm)
5
Syvä joki (1972)
(Deliverance)
5
1
... 37 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute