Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
mr_orange
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän mr_orange arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Transsiberian (2008)
"
Suoraviivainen mutta yksioikoinen rikosmysteeri jonka sävelet ovat aivan liian tutut. Liian monta kertaa tietyn hahmon luonnetta alleviivattiin lähikuvailmeillä Kauniiden ja rohkeiden tapaan. Eipähän päässyt yllättymään.
"
6
Gravity (2013)
6
Hobitti - Odottamaton matka (2012)
(The Hobbit: An Unexpected Journey)
6
The Happening (2008)
6
Hobitti - Smaugin autioittama maa (2013)
(The Hobbit: The Desolation of Smaug)
6
Seraphim Falls (2006)
6
Yksinäinen paikka kuolla (2011)
(A Lonely Place to Die)
"
Alun komeus muuttui loppua kohden epäuskottavaksi kujanjuoksuksi.
"
6
Predators (2010)
6
Apinoiden planeetan vallankumous (2014)
(Dawn of the Planet of the Apes)
6
Pakopaikka (2011)
(Retreat)
"
Oudon jähmeä ja "jännäri" ja melko arvattava pääjuoni, mutta silti lopun tunnelmasta positiivinen jälkimaku.
"
6
Predestination (2014)
"
Kikkaileva aikamatkustusleffa joka poukkoilee melodraaman ja toiminnan alueella muttei keskity kunnolla kumpaankaan. Oudon hengettömäksi jää päähenkilöiden kipuiluista huolimatta. Sekava niin leikkaukseltaan kuin tyylilajeiltaankin.
"
6
Battlestar Galactica: Blood & Chrome (2012)
6
The Ritual (2017)
"
Wicker Man meets Blair Witch. Reipashenkinen vaellus eksyy oikotiellä. Hieman häiritsee "ruotsalaisen" tunturimaaston "pelottavuus". Loppuratkaisussa käsikirjoittajalla on loppunut läppäristä akku kesken kaiken.
"
6
Lasti (2017)
(The Cargo)
"
Vähäeleinen, surumielinen syöksykierre zombiestuvan yhteiskunnan romahtaessa. Hyvistä lähtöasetelmista ohjaaja saa kuitenkin kovin vähän uutta aikaan ja niin yrittäessään juuttuu romanttiseen hempeilyyn.
"
6
Finding Neverland - tarinan lähteillä (2004)
(Finding Neverland)
"
Kliininen hollywood-kuorrutus sentimentaalisesta elämänkerrasta, josta on jätetty kaikki pimeys pois.
"
6
Black Mirror: Bandersnatch (2018)
6
BlacKkKlansman (2018)
"
Kovin epätasainen kerronta ja äärimmilleen viety julistava, jopa saarnaava nuotti häiritsi pahasti elokuvan sisällä pysymistä.
"
6
Birdman (2014)
(Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
6
Hobitti - Viiden armeijan taistelu (2014)
(The Hobbit: The Battle of the Five Armies)
6
Arrival (2016)
6
1
... 28 ...
50
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute