Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
anderssonx3
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän anderssonx3 arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Kaupungin valot (1931)
(City Lights)
9
Magnolia (1999)
9
Huuliharppukostaja (1968)
(C'era una volta il West)
"
Miehistä oopperaa miehille. Elokuva, jonka äärellä miehetkin voivat itkeä. Äärimmäisen suositeltava elokuva niille, jotka luulevat Tarantinon olevan herra originaalisuus.
"
9
Kummisetä II (1974)
(The Godfather: Part II)
9
Vertigo - punainen kyynel (1958)
(Vertigo)
9
Top Secret! - huippusalaista (1984)
(Top Secret!)
9
Auringonlaskun katu (1950)
(Sunset Boulevard)
"
Wilderin parhaimmistoa. Tyylikäs jännite vallitsee koko elokuvan ajan joka kaappaa katsojan mukaan.
"
9
Tri Outolempi, eli: Kuinka lakkasin olemasta huolissani ja opin rakastamaan pommia (1964)
(Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)
9
Dogville (2003)
"
Kameran itsetietoisuus häiritsi kyllä alussa aivan silmiä särkevästi, mutta siihen kyllä tottui. Kaiken kaikkiaan loistava saavutus von Trieriltä. Hän jos kuka vie elokuvaa taiteen muotona koko ajan eteenpäin.
"
9
Piukat paikat (1959)
(Some Like It Hot)
9
Täydellinen rikos (1954)
(Dial M for Murder)
9
Kultakuume (1925)
(The Gold Rush)
9
Panssarilaiva Potemkin (1925)
(Bronenosets Potyomkin)
9
Takaikkuna (1954)
(Rear Window)
"
Hitchcock suosikkini. Nerokas kokeiluna käsikirjoitettu elokuva.
"
9
M - kaupunki etsii murhaajaa (1931)
(M - Eine Stadt sucht einen Mörder)
9
Toisen kerroksen lauluja (2000)
(Sånger från andra våningen)
9
Seitsemän (1995)
(Se7en)
9
Mafiaveljet (1990)
(Goodfellas)
9
2001: Avaruusseikkailu (1968)
(2001: A Space Odyssey)
9
Paha maa (2005)
9
1
2 ...
30
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute