Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
ansi
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän ansi arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Yhden miehen kapina (1955)
(The Court-Martial of Billy Mitchell)
6
Pitch Perfect (2012)
"
Elokuvan tarinassa oli paljonkin vähemmän kehuja nostattavia piirteitä, eli se oli outo, mutta oli siinä paremmatkin juttunsa. Mutta se tarina ei nyt ollut tällä kertaa se olennaisin, vaan kivat musiikkinumerot. Niistä piste lisää laariin. Tuttujakin kappaleita seasta bongasin.
"
6
Kuka viritti ansan, Roger Rabbit? (1988)
(Who Framed Roger Rabbit)
6
Tuhannen päivän kuningatar (1969)
(Anne of the Thousand Days)
6
Fun - verinen hupi (1994)
(Fun)
6
Babylon 5: Tie Babyloniin (1998)
(Babylon 5: In the Beginning)
6
Boy Wonder (2010)
"
Ihmepoika puolusti heikkoja ja vähäosaisia alamaailman rikollisia vastaan. Jotain tuttuahan tässä kuviossa oli. Sen verran enemmän reaalimaailmaa oli jutussa kuitenkin mukana että oikeuden jako omalla kädellä ei hoitunut ihan niin ongelmitta kuin sarjakuvissa. Mutta hoitui sitten lopulta kuitenkin. Elokuva oli sellainen keskinkertainen suoritus kaikin puolin, mutta piste lisää tulee siitä että loppuratkaisu ei ollut ihan niin arvattavan lattea kuin se olisi voinut olla.
"
6
Tähtien sota: Episodi III - Sithin kosto (2005)
(Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith)
"
Katselukokemuksena tämä oli samaa tasoa ja elokuvana tyyliä kuin edeltävä osakin. Sota seisoo jo filmin nimessä, ja sitä kaikissa muodoissaan harjoitettiin vähintäänkin riittävässä määrin. Juonikuvio siellä taustalla oli parasta SW:ia tähän asti, ja loppukuviot hoidettiin pieteetillä siten että päästiin täsmällisesti jo kauan ennen tätä ilmestyneen nelososan alkutilanteeseen.
"
6
Hiljaa mäissä (1928)
(Speedy)
6
The Sound of Music (1965)
6
Armoton (1992)
(Unforgiven)
6
Atlantis - kadonnut kaupunki (2001)
(Atlantis: The Lost Empire)
6
Final Fantasy (2001)
(Final Fantasy: The Spirits Within)
6
Aleksanteri (2004)
(Alexander)
"
Mainettaan parempi historiallinen draama.
"
6
Gabriel, tule takaisin (1951)
"
Elokuvan tarina (Mika Waltarin näytelmä) on hyvä. Toteutuksessa ehkä vähän liikaa 50-luvun suomifilmimaneereita, etenkin Tarmo Mannin näyttelemisessä. Silti varsin onnistunut kokonaisuus.
"
6
Ja alla oli tulinen järvi (1937)
"
Niin tuli mieleen murheellisten laulujen maa, kun elämän valttikortit katosivat käsistä ja viinalla voideltua pitää alamäkeä laskettiin kohti tulista järveä. Edes kosto ei lopulta maistunut suloiselta. Loppuratkaisussa vasta aurinko alkoi pilkistää esiin pilvien takaa.
"
6
Ensi voitto (1965)
(In Harm's Way)
"
Saksia on liikaa säästetty elokuvan leikkausvaiheessa, mutta kyllä siitä hyvätkin hetkensä löytyy.
"
6
Troija (2004)
(Troy)
"
Suurella rahalla tehty spektaakkeli oli (tietenkin) visuaalisesti näyttävä. Vähän pinnallisen oloinen toteutus kuitenkin. Monetkin keskustelut olivat jotenkin näennäissyvällisiä minusta.
"
6
Michael Clayton (2007)
"
Peli juristimaailmassa meni sitten kovaksi ja likaiseksi. Elokuva ei tarjonnut niin paljon kuin mitä odotin, mutta ei se kyllä huonokaan ollut. George Clooney ei ollut parhaimmillaan, mutta kyllä hän ja muutkin pääosien esittäjät tehtävänsä kunnialla hoitivat. Loppuratkaisu oli minusta ihan onnistunut.
"
6
The Soong Sisters (1997)
(Song jia huang chao)
6
1
... 34 ...
82
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute