Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Valkoinen hehku (1949)
(White Heat)
8
Tuhansien silmien edessä (1951)
(Ace in the Hole)
8
Funny Games (1997)
8
Kadun kuningas (1956)
(Somebody Up There Likes Me)
8
Porco Rosso (1992)
(Kurenai no buta)
8
Lämäri (1977)
(Slap Shot)
8
The Great Train Robbery (1903)
8
Suurkaupungin hait (1961)
(The Hustler)
8
Syö juo mies nainen (1994)
(Yin shi nan nu)
8
Eilen, tänään, huomenna (1963)
(Ieri, oggi, domani)
8
Pohjan tähteet (1969)
8
Ruumiinryöstäjät tulevat (1956)
(Invasion of the Body Snatchers)
8
Picasson seikkailut (1978)
(Picassos äventyr)
8
Tyttö sinä olet tähti (2005)
"
Laitebongailun lomassa tuli itse elokuvaakin seurattua ja pitää sanoa, että varsin toimivasta kokonaisuudesta on kyse. Näyttelijät hoitivat leiviskänsä kiitettävästi, käsikirjoitus toimi mukavasti ennalta-arvattavista koukuista huolimatta ja dialogi oli varsin osuvaa. Kuva- ja äänipuoli tukivat elokuvaa hyvin. Loppujen lopuksi tästä jäi hyvin positiivinen kuva ja hyvä fiilis jälkikäteen. Suosittelen.
"
8
Revanche (2008)
8
Full Feedback (1998)
8
Seitsemän rohkeata miestä (1960)
(The Magnificent Seven)
8
Gregory's Girl - nykypäivän romanssi (1981)
(Gregory's Girl)
8
Pusher (1996)
8
Leipää ja tulppaaneja (2000)
(Pane e tulipani)
"
Tunteen paloa täynnä on tämä Silvio Soldinin ohjaama elokuva. Pääosin Venetsiaan sijoittuva tarina tempaa katsojan mukaansa alun hapuilun jälkeen ja pitää otteessaan loppuun saakka. Rosalba on unelmansa perheen vuoksi syrjään työntänyt kotirouva, joka päättää viimeinkin ottaa lomaa. Vapaus maistuu niin hyvältä, että kotiin jäänyt aviomies palkkaa yksityisetsivän, siis putkimiehen, vaimoaan etsimään. Tämä ei kuitenkaan sovi lomailevan kotirouvan pirtaan ja etsivä joutuu tekemään töitä kantapäät rakoilla palkkansa eteen. Hyvien henkilöhahmojen ja näyttelijöiden lisäksi elokuvassa miellyttivät myös onnistunut musiikin käyttö tunnelmanluojana. Leipää ja tulppaaneja on hyväntuulinen elokuva, joka kannattaa katsoa tilaisuuden tullen.
"
8
1
... 41 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute