Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Fakiiri (2006)
"
Laatutyötä.
"
8
Tiikerikissa (1963)
(Gattopardo, Il)
8
Nainen katoaa (1938)
(The Lady Vanishes)
8
Linnakkeen legenda (1985)
(Ambavi Suramis tsikhitsa)
8
2 päivää Pariisissa (2007)
(2 Days in Paris)
"
2 päivää Pariisissa on siitä harvinainen komedia, että naureskelin dialogille useampaan otteeseen pitkin elokuvaa. Jotain aitoa elokuvaan oli siis saatu koskettamaan ja naurattamaan. Alussa elokuva vaikutti vähän turhan paljon keskinkertaiselta Woody Allen -leffalta ärsyttävine hahmoineen, mutta elokuvan edetessä elokuva parani huomattavasti ja se rupesi tuntumaan omanlaiseltaan, itsenäiseltä teokselta. Näyttelijät onnistuivat rooleissaan oikein hyvin ja hahmot tuntuivat aidoilta. Julie Delpy urakoi pääosan lisäksi myös ohjaajana, sekä soundtrackin parissa hatunnoston arvoisesti. Minkä elokuva digitaalisesti kuvattuna visuaalisessa loistossa häviää, sen se hauskalla ja räävittömällä otteellaan voittaa.
"
8
Setä Boonmeen edelliset elämät (2010)
(Loong Boonmee raleuk chat)
"
Elokuva oli todella, todella hidastempoinen, mutta kun rytmiin tottui, se tuntui juuri sopivalta tämän teoksen kohdalla. Aki Kaurismäen vähäeleinen tyyli tulee kieltämättä mieleen ja veikkaanpa, että Kaurismäen teosten lailla tämäkin elokuva kestää ajan hammasta hyvin. Draamaa fantasia-aineksilla, toimii erittäin hyvin.
"
8
Granaattiomenan väri (1969)
(Sayat Nova)
"
Granaattiomenan väri on kaunis ja outo elokuva, joka ilmestyessään pääsi Neuvostoliiton sensuurikoneiston hampaisiin. En oikein tiedä, että ymmärsinkö elokuvaa ja oliko se oikeastaan tarpeenkaan, mutta uniikin elokuvakokemuksen ainakin sain. Jossain määrin elokuvakokemuksen sekavuuteen vaikutti myös se, että elokuvan päähenkilöä esitti ainakin kolme eri näyttelijää elämän eri vaiheissa ja eräs näistä näyttelijöistä esitti useampaa hahmoa. Jos pystymetsästä katselet, niin takuulla yllätyt.
"
8
Viisi vuodenaikaa (2003)
(Bom Yeoareum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom)
8
Madagascarin pingviinien joulukepponen (2005)
(The Madagascar Penguins in a Christmas Caper)
8
Decamerone (1971)
(Il Decameron)
8
David Holzmanin päiväkirja (1967)
(David Holzman's Diary)
"
David Holzman on nuori mies, joka päättää kuvata elämäänsä filmille päiväkirjan tapaan. Näin hän toivoo saavansa vastauksia mieltään askarruttaviin kysymyksiin ja suuntaa elämälleen. Projekti ei kuitenkaan saa myötämielistä vastakaikua Pennyltä, Davidin tyttöystävältä. Dokumentin muotoon kuvattu draamakomedia pistää miettimään niitä äärimmäisyyksiä, joihin asiastaan innostunut ihminen on valmis menemään. Kun sisältöä ei enää päiväkirjaan riitä, tarjoutuu David sen sijaan tarinoimaan Viscontista. Eli nimenpudottelua on luvassa myös, muttei liiaksi asti. Blair Witch Projectinkin tekijöitä varmasti innoittanut elokuva on suosittu pätkä amerikkalaisissa filmikouluissa ja elokuva kannattaa katsoa jo kohtauksen vuoksi, jossa rääväsuinen naapurin alastonmalli saa Davidin hämilleen. Tarinan mukaan tätä kohtaista ei ole käsikirjoituksessa, vaan nainen osui paikalle sattumalta.
"
8
Kovaotteiset miehet (1971)
(The French Connection)
8
Marty (1955)
8
Takaisin maalle (2004)
(Masjävlar)
8
Boogie Nights (1997)
8
Kasvot (1958)
(Ansiktet)
8
Painajainen ennen joulua (1993)
(The Nightmare Before Christmas)
8
Menneisyyden ote (2003)
(Mystic River)
8
The Hurt Locker (2008)
8
Up in the Air (2009)
8
1
... 32 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute