Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lisko
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lisko arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Quick Draw El Kabong (1999)
8
Pojat (1962)
8
Kirottu kylä (1960)
(Village of the Damned)
8
Peltirumpu (1979)
(Die Blechtrommel)
8
The Imitation Game (2014)
8
Kung Fury (2015)
8
Parasite (2019)
(Gisaengchung)
8
Kamarineidon päiväkirja (1964)
(Le journal d'une femme de chambre)
8
Happy You and Merry Me (1936)
8
Retki maalle (1936)
(Partie de campagne)
"
Ilmassa on kesäromantiikkaa ranskalaiseen tyyliin, kun pariisilaiskauppias tuo perheensä vuosittaiselle kesäretkelle maalle. Kun perheen isä, Oliver Hardyn näköinen kauppias ja tyttären sulhanen Anatole, joka puolestaan muistuttaa Stan Laurelia hyvin paljon, lähtevät kalaan, pääsevät äiti ja tytär hengähtämään hetken soutumatkalla paikalle sattuneiden maalaismiesten Henrin ja Rodolphen kanssa. Tytär Henriette nauttii hetken onnesta Henrin kanssa, eikä kumpikaan ole unohtanut kohtaamista heidän tavatessaan seuraavan kerran vuosien päästä. Tarina on pohjimmiltaan hyvin yksinkertainen kesäromanssi, mutta Renoir onnistuu taikomaan elokuvaan runollista vivahdetta, joka saa elokuvakokemuksen tuntumaan merkityksellisemmältä. Jousimusiikki ja joen virtaava vesi täydentävät kesäisen tarinan tunnelmaa omalta osaltaan. Vaikka Retki maalle jäi keskeneräiseksi, on elokuva ehdottomasti katsomisen arvoinen. Omalla tavallaan lopun pikaisuus sopii lyhyen kesäromanssin teemaan.
"
8
Z miasta Lodzi (1968)
8
Chess-Nuts (1932)
8
Matka Italiassa (1954)
(Viaggio in Italia)
"
Englantilaisavioparin matka Italiaan saa heidät tutkimaan liittoaan ja suhdettaan uusin silmin. Molemminpuolisen mielensäpahoittamisen seurauksena he viettävät aikaa erillään selvitelläkseen tunteitaan. Tätä itsetutkiskelua elokuva kuvaa hienosti ja loppua kohden aluksi kylmäkiskoisilta tuntuvien englantilaisten sielunelämään pääsee kiinni ja päähenkilöistä ja heidän kohtalostaan huomaa välittävänsä. Tämän parempaa matkailumainosta Napolille ei ole tehty.
"
8
Samuraimiekka (1962)
(Tsubaki Sanjûrô)
8
Postia pappi Jaakobille (2009)
8
Frozen Out (2021)
"
Frozen out on kuvauksensa mukaan elokuvamuotoinen kirje ulkomaille muuttaneen ohjaajan kotimaahan jääneelle pikkusiskolle. Ohjaaja reflektoi kertojan äänellä muuttonsa syitä ja onnistuu välittämään melankolian ja kaipuun tunteen myös katsojalle. Kylmän kauniit lumiset maisemat ovat yksinkertaisen toimivat kulissit muutaman minuutin mittaiselle kurkistukselle yhden henkilön pakomatkaan ja koti-ikävään.
"
8
Tuhon enkeli (1962)
(El Ángel exterminador)
8
Float: A Brief Story (2006)
8
Anna II (2005)
8
Kolme miestä ja jalka (1997)
(Tre uomini e una gamba)
8
1
... 30 ...
168
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute