Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
suhari
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän suhari arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Unelmien tytöt (1996)
(Beautiful Girls)
"
Kivaa kevyttä perusviihdettä ihmissuhteiden peruskysymysten merkeissä.
"
7
Kun Harry tapasi Sallyn (1989)
(When Harry Met Sally...)
7
Skagerrak (2003)
7
Oldboy (2003)
(Oldeuboi)
7
Thomas Crownin tapaus (1968)
(The Thomas Crown Affair)
7
Valamiehet (2003)
(Runaway Jury)
"
Epäuskottavaa kikkailua oikeussalissa ja sen ulkopuolella. Gene Hackman vetää stereotyyppisen pahiksen roolin promillen verran ylinäytellen. Riittävän viihteellistä katsottavaa silti.
"
7
Tri Outolempi, eli: Kuinka lakkasin olemasta huolissani ja opin rakastamaan pommia (1964)
(Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)
7
The Shadow - varjo (1994)
(The Shadow)
7
Porco Rosso (1992)
(Kurenai no buta)
7
Pipo tiukalla (1985)
(Better Off Dead...)
"
Oudompi romanttinen komedia.
"
7
Smoke (1995)
"
Hieman turhan laiska elokuva, mutta silti varsin katsottava. Soundträkiltä Tom Waitsin (muistaakseni lopussa soiva) biisi "Innocent When You Dream" -biisille erikoismaininta, teki kaikessa kummallisuudessaan suuren vaikutuksen.
"
7
Medusan isku (2004)
(The Bourne Supremacy)
7
Kellopeliappelsiini (1971)
(A Clockwork Orange)
"
Kovasti häiritsevä ja häiriintynyt teos. Ei ihan herkimmille katsojille eikä kovin nuorillekaan.
"
7
Sattumalta (2001)
(Serendipity)
"
Romanttista komediaa vähän paremmasta päästä. Hurjan alkulämmittelyn jälkeen tarina ehkä hieman tahmaa, mutta vaikea kai tämän parempaa loppua olisi ollut keksiä. Yleensä näissä leffoissa käy aina niin, että se nykyinen sussu on ihan nössö tai muuten vaan mulkvisti ja sitä kautta päähenkilö oikeutetaan vaihtamaan parempaan. Tällä kertaa näin ei ollut, vaan päähenkilöllä ja nykyisellä parilla synkkasi hyvinkin. Tämän suhteen katkaisun jälkipuinti tosin sitten unohdettiin, mutta mitäs sitä suotta pahoittelemaan..
"
7
Starship Troopers - universumin sotilaat (1997)
(Starship Troopers)
7
Kuudes aisti (1999)
(The Sixth Sense)
"
Kohtalainen elokuva, mutten pidä tavasta, jolla sen "hyvyys" on tehty. Itse elokuvassahan ei tapahdu yhtään mitään, vaan vasta loppuratkaisu antaa katsojan päättää oliko elokuva hyvä vai ei.
"
7
Harry Potter ja Viisasten kivi (2001)
(Harry Potter and the Sorcerer's Stone)
7
Turner ja täystuho (1989)
(Turner & Hooch)
7
Lentäjä (2004)
(The Aviator)
7
Likainen Harry (1971)
(Dirty Harry)
7
1
... 12 ...
35
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute