Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
shampoo
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän shampoo arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Vihreä maili (1999)
(The Green Mile)
10
Amélie (2001)
(Le fabuleux destin d'Amélie Poulain)
"
Aivan ihana leffa. Amelien näyttelijä on valloittava - mainio valinta rooliinsa. Pistää hymyilemään!
"
10
Fight Club (1999)
10
Kill Bill: Vol. 1 (2003)
10
Henkien kätkemä (2001)
(Sen to Chihiro no kamikakushi)
10
Paholaisen asianajaja (1997)
(The Devil's Advocate)
10
Trainspotting (1996)
10
Pulp Fiction - tarinoita väkivallasta (1994)
(Pulp Fiction)
10
Unelmien sielunmessu (2000)
(Requiem for a Dream)
10
Papillon (1973)
10
Uhrilampaat (1991)
(The Silence of the Lambs)
10
Rita Hayworth - avain pakoon (1994)
(The Shawshank Redemption)
"
Kyllä, varmasti paras vankilaleffa, mitä olen nähnyt. Pitäisi varmasti katsoa taas piakkoin uudestaan.
"
10
Kaunis elämä (1997)
(La vita è bella)
10
Top Gun - lentäjistä parhaat (1986)
(Top Gun)
"
Arvosanani tulee ihan vain siitä hyvästä fiiliksestä mitä tämä leffa saa aikaan. Tyylikkäitä lentokonekohtauksia, hieno 80-luvun soundtrack. Mikäli miehet eivät kestä aina lentojen välillä tapahtuvaa draamaa, suosittelen dvd-versiota, jossa voi aina hypätä seuraavaan action chapteriin draaman alkaessa. ;) Mutta kyllä tämä leffa pitäisi silti katsoa kokonaan, on se sen verran klassikko!
"
10
Con Air - lento vapauteen (1997)
(Con Air)
"
Hyviä näyttelijöitä, hyvä ja vauhdikas viihde-elokuva. Olen katsonut tämän leffan vähän vajaa kymmenen kertaa ja voisin edelleen katsoa samalla innolla uudestaan. :)
"
10
Full Metal Jacket (1987)
10
Grease (1978)
10
High Fidelity - uskollinen äänentoisto (2000)
(High Fidelity)
"
Ihmissuhdesoppaa, mutta erinomaista sellaista!
"
10
American Beauty (1999)
"
Kolme vuotta USA:ssa asuneena voin sanoa, että ensimmäisen katselukerran jälkeen olin haltioissani ja erittäin tyytyväinen siihen kuinka ironian avulla käsiteltiin kyseisen maan yhteiskunnan epäkohtia. Luulempa, että muutama amerikkalainenkin pysähtyi miettimään asioita tämän leffan aikana tai sen jälkeen. Erittäin tarpeellinen kriittinen näpäytys amerikkalaiselle kulttuurille ja yhteiskunnalle yleensä.
"
10
Braveheart - taipumaton (1995)
(Braveheart)
10
1 ...
26
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute