Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
niisku
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän niisku arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Da Vinci -koodi (2006)
(The Da Vinci Code)
7
King Kong (2005)
7
Superman Returns (2006)
7
Kiitos että poltatte (2005)
(Thank You for Smoking)
7
Saw III (2006)
7
The Skeleton Key (2005)
7
World Trade Center (2006)
7
Virran viemää (2006)
(Flushed Away)
7
Hyytävä syleily (1993)
(Body of Evidence)
7
Green Street Hooligans (2005)
(Hooligans)
7
Pidä huivista kiinni, Tatjana (1994)
7
Harry pala palalta (1997)
(Deconstructing Harry)
"
Melko yllätyksetön, mutta silti sympaattinen Woody Allen -komedia. Koossa tyypilliset Allen-ainekset: kolmiodraama ja kirjoittava päähenkilö. Voisi luonnehtia tekijän välityöksi.
"
7
Kolme väriä: Punainen (1994)
(Trois couleurs: Rouge)
7
Tähtien sota (1977)
(Star Wars)
7
Imperiumin vastaisku (1980)
(Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)
7
Grindhouse: Planet Terror (2007)
(Planet Terror)
"
Mitähän tästä voisi sanoa? Voi vain pyörittää päätään ja nauraa mustaa naurua, vähän aikaa. Niin tietoisen parodinen ja överiksi vedetty sekametelisoppa Planet Terror on. Veri roiskuu, zombeilla on ällöttäviä paiseita, naisten tissit ovat liioitellun reippaasti esillä. Hauskana yksityiskohtana mainittakoon Rose McGowanin amputoitu jalka, joka korvataan milloin kepillä, milloin aseella.
"
7
Perheen jalokivi (2005)
(The Family Stone)
"
Sympaattinen ja koskettava jouluelokuva. Laadukas omassa romanttisten komedioiden genressään, jossa pitää antaa anteeksi elokuvan ennalta-arvattavat ominaisuudet. Sarah Jessica Parker esittää sietämätöntä newyorkilaista uraohjusta, joka toki rentoutuu elokuvan edetessä. Nenäliinavaroitus!
"
7
Harry Potter ja Feeniksin kilta (2007)
(Harry Potter and the Order of the Phoenix)
"
Elokuvat eivät ole kertaakaan pystyneet tavoittamaan kirjojen maagista maailmaa, mutta pakko ne on kuitenkin aina käydä katsomassa. En odottanut mitään, ja siksi yllätyin positiivisesti. Feeniksin kilta on täydellistä arkipäivän eskapismia; Tylypahkan maisemissa unohtuu räntäsade ja loska - ja alkaa kaivata lunta! Harryn ja Voldemortin välinen kamppailu tuntuu puuduttavalta ja taistelukohtaukset ovat hohhoijakkaa, mutta elokuva pystyi mielestäni vangitsemaan oivallisesti teini-ikäisten ihastumisen tunnot. Sympaattinen Luna Lovekiva on ehdottomasti lempihahmoni HP-henkilögalleriassa.
"
7
Medusan sinetti (2007)
(The Bourne Ultimatum)
"
Yllättävänkin hyvä parituntinen, joskin takaa-ajokohtaukset olivat paikka paikoin hieman ylimitoitettuja, ja musiikkivideomainen vauhti oli laukaista migreenin. Erittäin positiivista tässä elokuvassa on se, ettei vihollinen tule USA:n ulkopuolelta (Venäjä, muslimit tms.) vaan kysymys on maan sisäisistä ongelmista, SPOILAUS: CIA tapattaa omia maanmiehiään.
"
7
Viimeinen vapaamielinen (2004)
(The Libertine)
"
Kaverin hehkutuksen jälkeen ("Olen katsonut tämän ainakin viidesti!") odotin elokuvalta paljon enemmän. Johnny Deppille nostan hattua, koska hän pystyy tekemään niin monipuolisia rooleja. Sinänsä kiinnostava ja erittäin inhorealistinen kuvaus 1600-luvun Englannin hovin rappiosta. Hyvää sukupuolitautivalistusta. ;)
"
7
1
... 38 ...
55
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute