Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
tuomas
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän tuomas arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Poliisin poika (1998)
9
Nemoa etsimässä (2003)
(Finding Nemo)
9
Uuno Turhapuro armeijan leivissä (1984)
"
Uunojen parhaimmistoa. Leffan tennisottelu Turhapuro vs. Rahnasto on klassikko.
"
9
Monsterit Oy (2001)
(Monsters, Inc.)
9
Ihmeperhe (2004)
(The Incredibles)
9
Kaunis mieli (2001)
(A Beautiful Mind)
9
Seitsemän vuotta Tiibetissä (1997)
(Seven Years in Tibet)
9
The Blues Brothers (1980)
9
Das Boot - sukellusvene U-96 (1981)
(Das Boot)
"
Jo pelkästä elokuvassa olevasta kaikuluotaimen äänestä saisi seitsemän pistettä. Todella tiivistunnelmainen, ensin pitkä hiljaisuus pelkkä kaikuluotaimen vaimea ääni taustalla. Kunnes yhtäkkiä helvetti räjähtää valloilleen. Loistavaa!
"
9
Memento (2000)
"
Kerrotatavan vuoksi hyvä elokuva. Kannattaa katsoa.
"
9
L.A. Confidential (1997)
8
12 apinaa (1995)
(Twelve Monkeys)
8
Schindlerin lista (1993)
(Schindler's List)
8
The Pledge - kunniasanalla (2001)
(The Pledge)
8
Isä Amaron rikos (2002)
(El crimen del Padre Amaro)
"
Viihdyttävä elokuva nuoren katolisen papin korruptoitumisesta pienessä Meksikolaisessa kylässä. Pisteitä todella nätistä naispääosan esittäjästä =).
"
8
Mulholland Drive (2001)
"
Tooodella hämärä elokuva. Kun poistuin elokuvista ei minulla ollut mitään hajua mitä tässä nyt oikeasti tapahtui. "Twin Peaks"-Lynchin tarkoituksena on ilmeisesti ollut laittaa katsoja tosissaan sekaisin. Sekavuudesta huolimatta kohtalainen leffa (kunhan lukee ensin netistä mitä siinä oikeasti sitten tapahtuikaan=). Leffan naispääosan esittäjät vetävät pisteet kotiin ainakin muutamassa kohtauksessa =).
"
8
Rambo: Taistelija 3 (1988)
(Rambo III)
8
Road Trip (2000)
8
The Matrix Revolutions (2003)
"
Noh, olihan se elokuva. Sarjan kaksi viimeistä osaa ei oikein osannut vakuuttaa. Tämä viimeinen kuitenkin ehkä hieman parempi kuin toinen osa. Leffa tuntui käynnistyvän jotekin hitaasti, mutta sitten kun pauke alkoi, niin sitä jatkui koko leffan loppuun. Pisteitä mukiinmenevästä lopusta.
"
8
The Italian Job (2003)
8
1
... 5 ...
26
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute