Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
tuomas
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän tuomas arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Yksi lensi yli käenpesän (1975)
(One Flew Over the Cuckoo's Nest)
9
Alien 3 (1992)
(Alien³)
"
Aliarvostettu Alien-sarjan leffa. Loistava tunnelma koko leffan läpi. Ei mitään aivotonta räiskintää, vaan hyvällä kuvauksella ja ohjauksella saatua jännitystä ja kauhua.
"
9
Isku Mogadishuun (2001)
(Black Hawk Down)
9
007 - Elät vain kahdesti (1967)
(You Only Live Twice)
9
Cubic (2002)
(Equilibrium)
"
Hyvä elokuva, jossa jonka pelkistetyt kulissit toimivat. Jossakin muussa elokuvassa olisivat vain tuoneet mieleen halpatuotannon (jota tämäkin ilmeisesti jossakin määrin on?), mutta tässä homma toimii. Yksi loppupään tehoste jäi vähän häiritsemään, mutta muutoi varsin katsottava. Aika orwellilainen yhteiskunta...
"
9
Uuno Turhapuro muuttaa maalle (1986)
9
Punaisen Lokakuun metsästys (1990)
(The Hunt for Red October)
9
Pitkä kuuma kesä (1999)
9
Full Metal Jacket (1987)
"
Pisteet tulevat elokuvan alun koulutusvaiheesta. Kouluttaja on vaan niiiin loistava tuossa roolissa. Kuulemma samainen kaveri palkattiin vain neuvonantajaksi leffaan, mutta kun Kubrick huomasi ukon kyvyt sai alunperin kouluttajan osaan palkattu näyttelijä lähteä. Vietnam-osuus leffasta onkin sitten suhteellisen tylsää katsottavaa.
"
9
Leon (1994)
(Léon)
9
Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit (2001)
(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
9
Snatch - hävyttömät (2000)
(Snatch.)
9
Kummeli Kultakuume (1997)
9
Predator - saalistaja (1987)
(Predator)
9
Mies vailla menneisyyttä (2002)
9
Hohto (1980)
(The Shining)
9
Top Secret! - huippusalaista (1984)
(Top Secret!)
"
Loistavaa huumoria Abrahams Jos kaipaa Mies ja alaston ase-henkistä mieninkiä niin tämä on oikea valinta. Die Sauerkraut ist in mein Lederhosen
"
9
Magnolia (1999)
9
Indiana Jones ja viimeinen ristiretki (1989)
(Indiana Jones and the Last Crusade)
9
Men in Black - miehet mustissa (1997)
(Men in Black)
9
1
2 ...
26
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute