Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
lystila
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän lystila arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Ritarin tarina (2001)
(A Knight's Tale)
"
Elokuva jota menin katsomaan kun tyttöystävä halusi, mutta joka yllätti positiivisesti. Elokuvassa ei ole niminäyttelijöitä, mutta tarina on kiva ja ohjaus pitää homman kasassa. Tämä on jotain väliltä Joan d'Arc ja Indiana Jones.
"
10
Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa (1998)
(Fear and Loathing in Las Vegas)
"
Erinomaisen viihdyttävä elokuva vaikka vaatineekin katsojaltaan humoristista suhtautumista huumeisiin. Kerronta on ihan yhtä sekaisin kuin päähenkilöt mutta Depp osoittaa jälleen olevansa erinomainen näyttelijä. Tätä elokuvaa katsottaessa on vierestä kuulunut yhden ja toisen kerran kommentti "Mä en tajuu tätä." Nykyinen hämähäkkimieskin vilahtaa sivuosassa.
"
10
Grease (1978)
9
Halloween - naamioiden yö (1978)
(Halloween)
"
Hitchcockin viimeisen leffan jälkeen 70-luvun lopulla oli kauhuleffojen saralla pitkään hiljaista, kunnes tuli John Carpenter ja Halloween. Tästä alkoikin sitten kauhun uusi nousu 80-luvun alussa ja Carpenterkin teki aikamoisen läjän jatko-osia tälle menestysleffalle. Kauhu toimii vieläkin tässä vaikka trendit hieman ovatkin muuttuneet.
"
9
Hiipivä tiikeri, piilotettu lohikäärme (2000)
(Wo hu cang long)
"
Jos et ole aikaisemmin honkkari- tai kung-fu leffoja nähnyt, saattaa kuvallinen kerronta hieman yllättää ylilyönneillään ja ihmisten lentotaitokin voi näyttää vähän hassulta. Jokatapauksessa erinomainen elokuva jossa ikivanha tarina. Istuu länsimaiseenkin makuun ja tarjoaa piristävää vaihtelua hollywood-soopalle, vaikkakin pitkähköä sellaista.
"
9
Titanic (1997)
"
Tämän leffan lopussa karummankin jätkän silmäkulma kostuu. Vaikka tätä megaelokuvaa on usein yliromanttiseksi mainostettu niin mielestäni se on varsin onnistunut pätkä, jos ei kökköä muistelu/takautuma-juonta huomioi. Aikakauden tavat ja henki tulevat leffassa hyvin esiin ja massiivinen panostus elokuvan lavasteisiin on tuonut tulosta. Historian jo kaikki tuntevatkin, osui ja upposi.
"
9
Battle Royale (2000)
(Batoru rowaiaru)
"
Fiktiivinen, mutta rivien välissä valitettavan todellinen kuvaus Japanilaisesta kilpailuyhteiskunnasta. Elokuva on erittäin väkivaltainen ja kohteena sekä tekijöinä ovat teini-ikäiset. En suosittele lapsille enkä välttämättä ensimmäiseksi Japanilais-elokuvaksi, muuten ihan omaperäisen ahdistava leffa. Aukeaa huomattavasti paremmin jos katsojalla on jonkinlainen käsitys Japanilaisesta yhteiskunnasta ja koululaitoksesta. :)
"
9
Starship Troopers - universumin sotilaat (1997)
(Starship Troopers)
"
Vanha kunnon starshit truuppers! Jos pidit Robocopista niin pidät tästäkin. Ohjaaja Paul Verhoevenin tyyli näkyy erehtymättömästi ja ehdoton suola elokuvassa on television satiiriset mainospätkät ja rekrytointikampanjat. Itse ydinjuoni ei ole hääppönen mutta kertoo hyvin (raakastikin) pienen sotilaan paskasta duunista. :)
"
9
Spinal Tap - Hei me rokataan! (1984)
(This Is Spinal Tap)
9
Guru (2002)
(The Guru)
9
Zardoz (1974)
9
Philadelphia (1993)
9
Bodyguard (1992)
(The Bodyguard)
"
Bodyguard oli hyvä elokuva, sanotaan mitä sanotaan. Leffa sortuu useissa kohdissa kliseisiin eikä juonikaan päätä huimaa mutta se ei ole HW-tuotoksissa mitenkään tavatonta ja tässä sentään kokonaisuus toimii. Mainetta toki rasittaa leffan aikanaan synnyttämä teinihysteria, mutta mielestäni tämä on yksi Kostnerin parhaita pätkiä. Whitneykin osaa laulella ihan mukavasti.
"
8
Brazil - tämän hetken tuolla puolen (1985)
(Brazil)
8
Hakkerit (1995)
(Hackers)
8
Ichi the Killer (2001)
(Koroshiya 1)
8
Piano (1993)
(The Piano)
8
Malcolm X (1992)
8
Pane mua (2000)
(Baise-moi)
8
Jeanne d'Arc (1999)
(Joan of Arc)
8
1 ...
3
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute