Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Morrigu
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Morrigu arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
The Matrix (1999)
9
Unelmien sielunmessu (2000)
(Requiem for a Dream)
9
Hero (2002)
(Ying xiong)
9
Ring (1998)
(Ringu)
9
Prinsessa Mononoke (1997)
(Mononoke-hime)
8
Metropolis (2001)
(Metoroporisu)
8
Fight Club (1999)
8
Taru sormusten herrasta: Kaksi tornia (2002)
(The Lord of the Rings: The Two Towers)
8
Yojimbo - onnensoturi (1961)
(Yojimbo)
"
Jos sattuu pitämään vauhdikkaasta toiminnasta ja hienoista visuaaleista, ei tätä leffaa kannata katsoa. Jos sensijaan arvostaa hienoa tarinankerrontaa ja hienoa tunnelmanluontia yksinkertaisin elokuvallisin keinoin, on tämä katsomisen arvoinen. Ei mikään ihme että Kurosawa lukeutuu parhaisiin ohjaajiin kautta aikain.
"
8
Alien - kahdeksas matkustaja (1979)
(Alien)
8
Karhu (1988)
(L'ours)
8
Painajainen ennen joulua (1993)
(The Nightmare Before Christmas)
8
Tulikärpästen hauta (1988)
(Hotaru no haka)
"
Oli suorastaan uskomatonta, miten tämä elokuva kaappasi mielenkiinnon, ja piti sitä jatkuvasti yllä, vaikka yleensä draamat eivät meihin miehiin vetoakkaan. Yksi niistä harvoista elokuvista, joita katsoessa olen itkenyt.
"
8
Hei, me lennetään! (1980)
(Airplane!)
8
Predator 2 - saalistaja (1990)
(Predator 2)
8
Taru sormusten herrasta (1978)
(The Lord of the Rings)
8
Monty Pythonin Hullu maailma (1975)
(Monty Python and the Holy Grail)
8
Brianin elämä (1979)
(Life of Brian)
8
Face/Off - kahdet kasvot (1997)
(Face/Off)
8
Naapurini Totoro (1988)
(Tonari no Totoro)
"
Miyazaki näyttää jälleen miten elokuvasta tehdään hyvä käyttämällä vain hyviä henkilöhahmoja, sekä jollain tapaa upottamalla kuvattujen maisemien tunnelma suoraan filmille. Hän varmaankin käyttää voodoota.
"
8
1 ...
19
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute