Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
ZombieJesus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän ZombieJesus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Eden Lake (2008)
8
Aavelaiva Triangle (2009)
(Triangle)
8
Pimeyden armeija (1993)
(Army of Darkness)
8
Taxidermia (2006)
"
Audiovisuaalisesti täysin nappiin tehty teos, jota ryydittää upean kolkko Amon Tobinin soundtrack. Juoni on omaperäinen ja mallikkaasti hoidettu, siihen nähden että se seuraa yhden suvun vaiheita kolmen sukupolven ajan. Homma pysyy lähes täydellisesti kasassa, eikä missään vaiheessa mennä liian sekavaksi tai mahtipontiseksi. Kaikenlaisen mustan huumorin, oudon eroottisuuden ja perversioiden, pakkomielteiden ja sairauksien keskellä elokuva meinaa välillä unohtaa punaisen lankansa, vaikka se löytyykin vahvana sitten lopussa. Epätäydellisyydessään periaatteessa varsin täydellinen, mutta joku viimeinen silaus tästä puuttuu.
"
8
Tursas ja valas (2005)
(The Squid and the Whale)
8
Pako New Yorkista (1981)
(Escape from New York)
8
Greenberg (2010)
8
Karhumies (2005)
(Grizzly Man)
8
Amerikan Psyko (2000)
(American Psycho)
8
Alaston lounas (1991)
(Naked Lunch)
"
Todella nautittava kafkamainen jännitysnäytelmä paranoidiseen faktan ja fiktion maailman. Kaikessa sekavuudessaan käsikirjoitus on mahtava tarina tarinan sisällä - kategoriassa. Kirjailija joka kirjoittaa kirjaa, jonka edesottamuksia taas myös elokuva seuraa. Se että osa tapahtumista on todellisesta elämästä antaa mielenkiintoista pontta koko ihmeellisille happoseikkailuille. Cronenberg on tehnyt loistavaa työtä taas sillä omalla alueellansa eli fyysisessä presentaatiossa. Kaikki oliot sun muut kirjoituskonetorakoineen ovat ällöttävyydessään omaa luokkaa. Peter Weller tekee ilmöimäisimmän suorituksen kirjailijana, nistinä ja "agenttina". Ainoastaan muutama kohta olisi vaatinut pientä tiivistystä, ja koko elokuva napakamman lopetuksen. Ns. kahdeksikon mestariteos.
"
8
Hassut hurjat hirviöt (2009)
(Where the Wild Things Are)
8
Manhattan (1979)
8
Rakkautta ennen aamua (1995)
(Before Sunrise)
8
Kuu (2009)
(Moon)
8
Kids (1995)
8
Evil Dead 2: Dead by Dawn (1987)
(Evil Dead II)
8
Inception (2010)
8
Zombieland (2009)
8
District 9 (2009)
8
Magneettimies (2009)
8
1
... 3 ...
10
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute