Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Eso
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Eso arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
U-571 (2000)
"
Historian harrastajat saanevat rainasta näppyjä, mutta ihan turhaan ei ole voittajien totuutta tarinan kerronnalle uhrattu. "Das Boot" on edelleen syvyyksien valtias ja sukellusvenegenren vertailukohta. U-571 kertaa säntillisesti suunnilleen kaikki mahdolliset elementit, joista kunnon sukellusvene-elokuva tehdään, mutta enimmäkseen ihan tyylikkäästi. Harvey Keitel tekee hienon roolin ja päällystö vikisee, kun saksalaisten salaustyökalu (Enigma) pöllitään keskellä Atlantia ja yksi merkittävä virstanpylväs merisodan kääntämiseksi liittoutuneille saavutetaan. Hiukan vähemmälläkin savulla ja lieskoilla olisi toimeen tullut, mutta metallisylinterissä makoilu ei varmaan ilman järjestettyä säpinää pidä mielialaa yllä paatissa eikä katsomossa.
"
7
Fearless (2006)
(Huo Yuan Jia)
"
Tässä on vähän samantyyppisiä aineksia genren suhteen kuin vaikkapa Eastwoodin Armottomissa suhteessa westerneihin. Kungfu-genre on muutenkin uudistunut edukseen ja nykymuodossaan niitä katselee varsin mielellään vaikka sapelinkalistelu ei muuten niin kiinnostaisikaan. Leffa perustuu kiinalasen wushu-mestarin Huo Yuan Jia:n elämään ja aikaansaannoksiin, joista ei paljon hajua muuten ole. Liikkeen estetiikkaa ja itämaista mielen mystiikkaa sotketaan kuitenkin varsin mukavalla tavalla yhteen ja siinä sivussa sivalletaan länsimaista elämäntyyliäkin aivan ansaitusti. Perinteiseen tapaan visuaalinen toteutus on huippuluokkaa.
"
7
Vihollisen keskellä (2001)
(Behind Enemy Lines)
7
Miesten vuoro (2010)
"
Onneksi omilla saunavuoroillani on hiukan valoisammat tunnelmat. Raina oli ennakko-odotuksiin nähden pettymys: odotin "aidon" suomalaisen miehen herkistymistä, mutta nyt tuli liian käsikirjoitettu olo - vähän kuin 60-luvun Suomi-leffoissa. Sinänsä suomalaisessa saunakulttuurissa riittää huumorillekin sijaa mm. puhelinkoppisaunan muodossa, mutta olisin kaivannut elokuvaan tavallisempaa ja dokumentaristisempaa otetta. Myös tavallisempia miehiä.
"
7
Lentäjä (2004)
(The Aviator)
7
National Treasure - kansallisaarre (2004)
(National Treasure)
7
Diktaattori (1940)
(The Great Dictator)
7
Rautaristi (1977)
(Cross of Iron)
7
Taistelu Tyynellämerellä (2009)
(Manatsu no Orion)
"
Japanilainen kunniakäsitys on yhtä vaikeasti ymmärrettävä kuin eurooppalaisten talousmoraali, mutta hyvää vaihtelua atlantintakaiseen patriotismiin se tuo. Niiden osalta, joiden historian tiedot ovat elokuvien varassa, on tietysti arvokasta, että näkökulmaa menneisiin saa muualtakin kuin Hollywoodin kioskilta. Suvellusvenegenressä on ilmeisen hankalaa välttää alan perustemput ja nytkin vain miehistön kapina puuttui - se ei ilmeisesti Japanin armeijassa tule kuuloonkaan, edes leikisti. Riskeistä huolimatta elokuva on ihan mielenkiintoinen ja "erilainen" kulttuurinen vivahde nostaa sen katsomisen arvoiseksi. Melodramaattista liioittelua ei onnistuta tässäkään aivan välttämään, mutta ei sitä enempää annostella kuin länsiliittoutuneiden oikeassa olemisen autuutta yleisesti keskinmäärin.
"
7
Once Upon a Time in Mexico (2003)
6
007 - Casino Royale (2006)
(Casino Royale)
6
American Pie (1999)
6
Tali-Ihantala 1944 (2007)
"
Ilmeisesti olen sitä sukupolvea, jolle tämän aihepiirin elokuvien lynttääminen on vielä mahdotonta. Suomalaisin resurssein tehdyksi rainaksi näyttävää paukuttelua, jossa väkeä ja kalustoa on saatu liikkeelle kunnioitettava määrä. "Talvisodan henki" välittyy elokuvasta vahvasti, vaikka jatko-osaa kyllä soditaankin eli oma suomalainen erityisyys paistaa tästäkin läpi. Sotahistoriaan perehtymättömälle ilotulituksesta ei kuitenkaan jää paljoa käteen, vaan paukuttelun yhteys aiheeseen pitää tarkistaa erikseen. Tunnelmapisteitä siis heruu, vaikka tarinankerronta ontuukin.
"
6
Desperado (1995)
6
Medusan isku (2004)
(The Bourne Supremacy)
"
Kamera heilui kuin Järvenpään Jynkyn musakkivideossa ja tarina ei edennyt sen jämäkämmin. Löytyi porukasta kyllä yksi määrätietoinen persoona, joka sekään ei valitettavasti ollut ohjaaja vaan CIA:n virkanainen, joka laittoi järjestykseen sen minkä taisi. Ihan katsottava toimintapätkä, josta jäi vähän sekava ja epäuskoinen olo. Ei luulisi, että kolmen mantereen enemmän tai vähemmän salaisten palveluiden jahtaama kaveri käyskentelee samoissa kuteissa lentokentältä toiselle noinkin rauhassa - laittaisi nyt edes pipon silmille välillä.
"
6
Likainen Harry (1971)
(Dirty Harry)
6
Cyclomania (2001)
6
Vertical Limit (2000)
6
Isku Mogadishuun (2001)
(Black Hawk Down)
6
Syvä joki (1972)
(Deliverance)
6
1
... 3
4
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute