Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
BubblesErotica
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän BubblesErotica arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Wimbledon (2004)
4
Jackass: Numero kaksi (2006)
(Jackass Number Two)
4
Frost/Nixon (2008)
"
Howard jatkaa keskitien kulkua munattomalla Nixonin ensimmäisen TV-haastattelun dramatisoinnilla. Frank Langhella on kuin ilmetty Dick, mutta se ei riitä kun tarina kierrättää kaikki genren konventiot uskaltamatta värittää juttua. Itse tapahtumia sen sijaan väritellään, totuus niiden merkityksellisyydestä kun on aivan toinen.
"
4
Marley ja minä (2008)
(Marley & Me)
"
Yllättävän siedettävä sesonkikomedia. Koira on hauska ja Wilson oma leppoisa itsensä - vaikka taannoinen itsemurhayritys vähän varjostaakin presenssiä.
"
4
Joy Ride (2001)
4
Sinä, minä ja Dupree (2006)
(You, Me and Dupree)
4
Terminator 3: Koneiden kapina (2003)
(Terminator 3: Rise of the Machines)
4
Transformers: Kaatuneiden kosto (2009)
(Transformers: Revenge of the Fallen)
"
Häikäisevillä efekteillä, näteillä tyttösillä ja muodikkaalla musakatalogilla (ikään kuin pöhöttynyttä Green Dayta ei olisi tarpeeksi kuultu) kuorrutettu Kaatuneiden kosto voi hyvinkin purra kohdeyleisöönsä (Megan Foxin muovidaisarien äärellä jalkojaan ristivät varhaisteinit). Samalla se on kuitenkin malliesimerkki siitä, kuinka tekijöiltä voi menestymispaineiden alla karata mopo lapasesta. 2,5-tuntinen spektaakkeli on aivan liian pitkä, mutta tuntuu silti kiirehdityltä. Lopun älyttömän jättitaistelun tiimellyksessä kriitikolta meinasivat silmät lurpahtaa kiinni. Voisi sitä kesäpäivänsä paremminkin viettää kuin teatterissa torkkuen.
"
4
Herttuatar (2008)
(The Duchess)
"
Ponneton ja ennalta-arvattava aikalaiskuvaus, jota Keira Knightley ei onnistu kannattelemaan. Plus totaalisen mautonta harlekiinierotiikkaa. Jos olisivat vetäneet kokonaan pornoksi, niin ainakin jota kuta kiinnostaisi.
"
4
Valehtelija, valehtelija (1997)
(Liar Liar)
4
Tracey (2007)
(The Tracey Fragments)
"
Aikamoinen tyylikokeilu. Mosaiikkimainen kuva on jatkuvasti täynnä kaikkea mahdollista, eri kuvat liikkuvat, vaihtelevat paikkaa, vaihtuvat, muuttavat kokoaan, limittäytyvät päällekäin kuten myös ääniraidat. Tästä seuraa se, että ensimmäiset puolisen tuntia menevät kerrontaan totutellessa ja sen jälkeenkin se on aika raskasta seurattavaa. Teini-iän puberteettia käsitellään pääosin kliseisen monologin ja seksiin liityvien harha-askelien kautta. Ellen Page on pääosassa ihan sympaattinen, mutta hänen suuhunsa kirjoitettu dialogi on paikoin puistattavan huonoa. Lopussa iski sellainen pieni sympatianpuuska päähahmoa kohden, mutta eipä tämä nyt mitenkään onnistunut kokeilu tekijöiltään ollut. Tracey kuvattiin kuulemma 14 päivässä, mutta editointiin meni 9 kuukautta. Se kyllä näkyy.
"
4
Dude, Where's My Car? (2000)
4
Constantine (2005)
4
Kuolleiden valtakunta (2005)
(Land of the Dead)
4
Burn After Reading (2008)
"
Olipa pettymys. Menetetyn maan jälkeen Coenin veljekset asettivat seuraavalle työlleen sellaiset odotukset, että niiden lunastaminen oli kai mahdottomuus. Kauas jäädään silti - Burn After Readingin ei toki ole tarkoituskaan olla mainitun kaltainen eepos, mutta kun se ei toimi edes Fargon kaltaisena synkkänä rikoskomediana. Hahmot ovat pääosin unohdettavia, yksinkertaisia karikatyyreja - Malkovichin kärttyinen CIA-mies, McDormandin ulkonäöstään stressaava salityöntekijä ja Pittin aivoton kuntohullu ovat kaikki kuin coenilaisen hahmokavalkadin valjuja kopioita. Juoni on juuri sellainen sekamelska, jollaista premissin perusteella oli lupa odottaakin, mutta valju toteutus vie siltäkin terän - hahmot törmäilevät toisiinsa, usein kohtalokkainkin seurauksin, mutta katsojaa harvoin oikeasti kiinnostaa. Vaikea sanoa, onko vika käsikirjoituksessa (dialogi on hiukan turhan itsetarkoituksellisen näppärää, eikä "what the fuckin" toistelu ole tuore tai erityisen hieno idea), näyttelijöissä (kaikki tekevät ihan kivaa työtä, mutta McDormand vääntelee liikaa naamaansa eikä Clooneyn alikirjoitettu lapsekas hahmo vakuuta) vai ohjauksessa (kunnollinen rakenne uupuu, raakilemaiset kohtaukset on kursittu kokoon kiireessä), mutta kokonaisuus ontuu pahasti. Ainut piristysruiske elokuvaan tulee JK Simmonsin CIA-pomon ja tämän alaisen välisestä dialogista, joka siivittää elokuvan sentään näppärään, ja tietyssä mielessä päättömän tohelluksen oikeuttavaan päätökseen. "So what did we learn from this?" "Um.. I don't know." "I don't fucking know either." Niinpä. Mutta jospa silti seuraavaksi tehtäisiin taas oikeaa elokuvaa.
"
4
Poliisiopisto (1984)
(Police Academy)
4
Barbershop (2002)
"
Harmitonta viihdettä, joka ei hyvistä tarkoitusperistään huolimatta onnistu sykähdyttämään. Mustien parturikulttuuri on miljöönä ihan mielenkiintoinen, joten kyllähän tämän kertaalleen katselee.
"
4
Kielletty hedelmä (2009)
"
En tykännyt. Koko "lestadiolainen suurkaupungin humussa"-konsepti on riskaabeli, ja toteutus jää puolittaiseksi. Devendra Banhart soi yhdessä kohtaa, siitä plussaa.
"
4
Anakonda (1997)
(Anaconda)
4
The Patriot - patriootti (1998)
(The Patriot)
4
1
... 32 ...
38
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute