Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Faija (2010)
(Farsan)
5
Glass House - painajainen sijaisperheessä (2001)
(The Glass House)
5
Knight & Day (2010)
(Knight and Day)
5
Lukija (2008)
(The Reader)
"
Lukijaa tuntuu jatkuvasti piinaavan ohjaajan melodramaattinen ja ylitsepursuavan sentimentaalinen ote. Tämän varjoon peittyy lopulta historiallisen kontekstin merkitys, käsikirjoituksen kauniit teemat sekä onnistunut näyttelijätyö.
"
5
Revolutionary Road (2008)
"
Mendes jatkaa amerikkalaisen unelman demonisointia. 50-luvun porvarillista lähiöelämää nuoren ideaaliparin kautta palasiksi ruotiva elokuva toimii hetkittäin hyvänä kommentaarina aikansa idyllikuvastoa ja arvolatauksia vastaan. Taitekohdat kuitenkin taittuvat ennakoitavasti ja elokuva tuntuu käsikirjoittaneen itse itsensä jo ensimmäisestä kuvasta alkaen. Kritiikin vahvinkin terä tylsyy lopulta hyvin helposti, jättäen Mendesin tuotoksen kuplaksi joka ei poksahda missään vaiheessa.
"
5
Upseeri ja herrasmies (1982)
(An Officer and a Gentleman)
5
Zombieland (2009)
5
Rajattu maa (2009)
(Crossing Over)
5
An Education - viettelyksen oppitunnit (2009)
(An Education)
5
Pilvilinna joka romahti (2009)
(Luftslottet som sprängdes)
5
Lancelot - ensimmäinen ritari (1995)
(First Knight)
5
Final Destination - viimeinen määränpää 2 (2003)
(Final Destination 2)
5
Final Destination - viimeinen määränpää (2000)
(Final Destination)
5
Captain America: The First Avenger (2011)
5
Kymmenen pientä neekeripoikaa (1974)
(Ein Unbekannter rechnet ab)
5
Vares - Pahan suudelma (2011)
5
Veren vangit (1994)
(Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles)
5
Murha menneisyydestä (1991)
(Dead Again)
4
Käsky (2008)
"
Levottomat sisällissodassa - tunneköyhää ilmaisua taattuun suomalaishenkeen. Louhimiehen ohjaus on yhdistelmä nihilististä kuvottavuutta sekä naurettavaa epäuskottavuutta ja kokonaisuus on niitetty eppiisen sotadraaman muotoon. Ei tämä vain toimi.
"
4
National Treasure: Salaisuuksien kirja (2007)
(National Treasure: Book of Secrets)
4
1
... 43 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute