Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
The Man - kovaa peliä Detroitissa (2005)
(The Man)
"
Viihdyttävä toimintakomedia.
"
6
Creep (2004)
6
Cast Away - tuuliajolla (2000)
(Cast Away)
6
Viimeinen päivällinen (1995)
(The Last Supper)
"
Vaikka alun jälkeen elokuva tuntui menevän itseään toistavaksi murhakomediaksi, niin elokuva onnistui nousemaan jaloilleen loppupuolella. Erityisesti lopun viimeinen illallinen oli todella hyvin rakennettu kohtaus joka onnistui nitomaan yhteen koko elokuvan ydinajatuksen. Kevyttä mustaa huumoria viljelevä teos on tasoltaan heittelehtivä, mutta kokonaisuuten kuitenkin hyvä elokuva.
"
6
Kolme muskettisoturia (1993)
(The Three Musketeers)
6
The Expendables (2010)
6
Charlien enkelit (2000)
(Charlie's Angels)
6
Kick-Ass (2010)
6
Taalat taskuun, Dick & Jane (2005)
(Fun with Dick and Jane)
6
Vain ystäviä (2005)
(Just Friends)
"
Kaikessa tavanomaisuudessaankin hauska elokuva.
"
6
Kaava 51 (2001)
(The 51st State)
6
Viidakon Ykä (1997)
(George of the Jungle)
6
Scream 2 (1997)
6
Tarzan (1999)
6
Lumottu (2007)
(Enchanted)
"
Nopein askelin liikkeelle lähtevä Lumottu tuntuu aluksi lähinnä irtovitsien väsyneeltä kavalkaadilta, mutta tarinan edetessä elokuvan viralliset arvot kuitenkin nousevat pintaan. Vaikka huumori kukkii välillä vähän väljähtäneesti, niin on mukava huomata ettei Disney pyri pelkästään repimään irtopisteitä omia teoksiaan morkkaamalla, vaan antaa välillä myös tukevan potkun kyynikoiden nivusiin. Lopulta kokonaisuudesta muodostuu romanttinen komedia, joka pelaa juuri niillä samoilla arvoilla joista Disney on tullut tunnetuksi. Kun tämä kaikki asetetaan tosimaailman näkökulmasta katsottavaksi, syntyy elokuvasta mukavan kontroversiaalinen elämyspaukku, joka ei edes pyri kiistämään omaa sokerisuuttaan.
"
6
Rakkauden värit (2002)
(Punch-Drunk Love)
"
Persoonallinen ja ennalta arvaamaton elokuva kärsii täysin päämäärrättömästä etenemisestään. Tajunnanvirta jyllää niin voimakkaasti että elokuva seuratessa miettii lähinnä sitä, että mihin leffa oikein pyrkii. Tästä johtuen turhautuminen on, pienistä loistavista kohtauksista huolimatta, hyvin todennäköistä . Kuitenkin elokuvan omaleimainen tyyli on plussaa ja riskien otosta irotaa aina pisteitä, vaikka ei aina maaliin osuttaisikaan. Suosittelen katsomaan, jos on kyllästynyt elokuvien samaan ja puisevaan skriptiin.
"
6
Raid (2003)
6
Batman: Under the Red Hood (2010)
6
Kananlento (2000)
(Chicken Run)
"
Hauskana ideanan tehdä lasten animaatio vankila/keskitysleiri pako leffoista olisi toiminut loistavasti jos turha häslääminen olisi jätetty sikseen. Nyt juoni ummehtuu pelkästää paon suunnitteluun, vaikka ideasta olisi saanut aikaan parempaakin jälkeä. Kuitenkin huumori ja huvittavat hahmot pelastivat paljon eikä lopputulos ehdottomasti ole huono. En tiedä kuinka elokuva puree lapsiin, mutta kyllä minä tämän parissa ihan mielelläni aikani vietin.
"
6
Herra Deeds (2002)
(Mr. Deeds)
6
1
... 32 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute