Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Justice League: Crisis on Two Earths (2010)
6
Isku Mogadishuun (2001)
(Black Hawk Down)
"
En ole mikään sotaelokuvien ystävä, mutta kyllä tämä pinnalla pysyi. Osittain kyllä tuli sellainen olo että eikö tämä koskaan lopu, mutta silti ihan viihdyttävää.
"
6
Jackie Brown (1997)
"
Ei ihan sieltä Quentin Tarantino parhaimmasta päästä.
"
6
Hopon poppoo (1995)
(A Goofy Movie)
6
Gremlins 2 - uusi pesue (1990)
(Gremlins 2: The New Batch)
6
Tiikerin häntä (2006)
(The Tiger's Tail)
"
Boormanin viimeisin ohjaustyö on perushyvin rakennettu trilleri kaksoisolento teeman saattelemana. Loppupuolella oman toimivuutensa mitävöivä elokuva toimii hyvin pitkälti Gleesonin oivallisen roolityön varassa. Irlannin jakautunut kansakunta toimii puhuttelevan piikkinä elokuvan päätarinan ohessa.
"
6
Taivaan reunalla (2007)
(Auf der anderen Seite)
"
Akin on saattanut oivallisen käsikirjoituksensa valkokankaalle hieman haparoivana lopputuloksena. Ohjaajan ideat ja niiden asettelut käsiteltävien teemojen valossa ovat kaikki puhdasta timangia, mutta kaksi tuntinen kokonaiskesto olisi kaivannut ohjaajalta säväyttävämpää otetta pysyäkseen dynaamisesti hallittuna.
"
6
Blood Diamond - veritimantti (2006)
(Blood Diamond)
6
Daredevil (2003)
6
Scream (1996)
"
Vaikka Halloweenin kaltaista elokuvallista mestariteosta ei Screamista pystykään saamaan aikaiseksi, se on merkittävät tapaus 90-luvun lopulla ja vuosituhannen vaihteessa vallinneen teinislasher-hysterian luojana. Lukuisan joukon enemmän tai vähemmän laadukkaita teinisäikyttelyitä aikaan saanut filmatisointi elää vieläkin vahvasti populaarikulttuurin keskiössä.
"
6
Tähtien sota: Episodi II - Kloonien hyökkäys (2002)
(Star Wars: Episode II - Attack of the Clones)
6
Men in Black - miehet mustissa (1997)
(Men in Black)
6
Charlie Wilsonin sota (2007)
(Charlie Wilson's War)
6
Ali (2001)
6
Miehet jotka vihaavat naisia (2009)
(Män som hatar kvinnor)
6
Star Trek (2009)
"
Vaikka moderni Star Trek kyykyttää Scifitulokkaita sata nolla, on nopeatempoisen elokuvan rytmityksessä vielä parantamisen varaa. Kahteen tuntiin ahdetussa kokonaisuudessa mennään vauhdilla, ja vaiherikkaiden tapahtumien keskellä jaksetaan hengähtää vain harvoin, mikä ei ole pelkästään hyvä asia. Näyttävässä eeppoksessa on mukavan luonteva yleisvire, joka ei sorru turhaan ryypyotsaisuuteen.
"
6
Hot Shots 2 - kaikkien jatko-osien äiti (1993)
(Hot Shots! Part Deux)
6
Lainakengissä (2005)
(In Her Shoes)
6
Rakasta jos uskallat (2003)
(Jeux d'enfants)
6
Taistele! (1998)
(Wo shi shei)
6
1
... 27 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute