Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Kiss Kiss Bang Bang (2005)
6
Alfie (2004)
6
Ostarin superstevari (2009)
(Observe and Report)
6
Doom (2005)
"
Harvoinpa elokuva on päässyt näin positiivisesti yllättämään. Kriitikot ovat haukkuneet elokuvan lyttyyn, ja eipä positiivisia kommentteja ole tullut kansankaan keskuudesta. Minä en kyllä henkilökohtaisesti ymmärrä, elokuvahan on mainio yhistelmä todella äijämäistä toimintaa ja mutantteja. Erona peliin, mutantit tosin syntyivät tieteellisten kokeiden kautta, eivätkä millään artifaktilla tulleet helvetistä. Tästä monet vetivät herneet nenään, mutta minusta ratkaisu toimii. Tietellisten kokeiden myötä syntynyt 24 kromosomi toi mukavasti väriä elokuvaan. Kaiken kaikkiaan elokuva viihdytti niinkuin pitikin. Hajotkaa ihan rauhassa, jos odotitte syvällisiä tunteita ja sielullista tulkintaa, Doom toimii paljon paremmin näin.
"
6
Scream 4 (2011)
6
Robin ja Marian (1976)
(Robin and Marian)
6
Halloween III - pahuuden yö (1982)
(Halloween III: Season of the Witch)
6
Hustle & Flow (2005)
6
Vampyyrin suudelma (1989)
(Vampire's Kiss)
"
Mustaa huumoria sisältävä kauhu(???)elokuva, jonka parasta antia oli Cagen erittäin hyvä roolityö.
"
6
187 - koodi murhalle (1997)
(One Eight Seven)
6
Paranoia (2007)
(Disturbia)
6
Kaksi mestaria (2008)
(The Forbidden Kingdom)
6
Elämä on ihanaa (1997)
(As Good as It Gets)
6
Showtime (2002)
"
Idea tosi-tv ohjelmien naljailulle on sinään hauska, mutta leffa sortuu vähän turhan itseään toistavaan tyyliin loppukohden mentäessä. Silti leffalla oli hetkensä, parit kohdat nauratti enemmän ja toiset taas vähemmän, mutta kokonaisuuten leffa oli ihan kelpo katseltavaa.
"
6
In the Valley of Elah (2007)
6
Beverly Hills kyttä (1984)
(Beverly Hills Cop)
6
Eraser - suojelija (1996)
(Eraser)
"
Heh, minä ainakin jaksoin. Onhan se kyllä totta, että leffa ennalta-arvatta ja yksinkertainen toiminta tekele kehnolla juonella. Silti, aivottoman viihteenkin tekeminen on taitolaji, jota ei ihan jokainen elokuvaharrastelija osaisi vääntääkkään. Eraser on juuri sitä itseään; Arska tykittää isoilla tykeillä, ja aina välillä hölpötetään jotain epämääräistä terrorismista ja tuhoaseista ja valtion sisällä tapahtuvasta maanpetoksesta. Mukana on myös tekohauska sivuhenkilö, ja pakollinen naispäähenkilö. Koko homma on nähty siis noin kymmenessä muussa Arska leffassa, ja Eraser on sitä samaa alusta loppuun. Kaukana mistään leffaklassikosta, mutta viihdyttävää kuiteskin.
"
6
Mr. Bean lomailee (2007)
(Mr. Bean's Holiday)
6
Jafarin paluu (1994)
(The Return of the Jafar)
"
Turha jatko-osa loistavaan elokuvaan. Parit elokuvan laulut tosin pelastivat paljon.
"
6
München (2005)
(Munich)
"
Aivan liian pitkä. Elokuvan pyrki käsittelemään kostonkierrettä ja nähtävästi löytämään selityksiä terroriteoille. Hyvin muodostettu idea polttaa itsensä pohjaan useamman kerran kahden ja puolen tunnin aikana. Paljon tiivistetympänä tästä olisi voinut saada jotain irti. Spielbergin omaleimasta katsojien tunteisiin vaikuttamista ei elokuvasta irronnut niin paljon kuin yleensä, ja se onko tämä hyvä vai huono asia on hyvin pitkälti mielipide asia. Ei elokuva kuitenkaan huono ole. Mielenkiintoisen aiheen pohjalle on osattu rakentaa paljon hyvääkin, ja henkilöhahmot ovat vahvoja. Spielberg ei tällä kertaa osu napakymppiin, mutta ei myöskään mene täysin metsäänkään. Jos Munichin tragedia on herättänyt jonkin asteista mielenkiintoa voin suositella elokuvaa melko varauksetta.
"
6
1
... 24 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute