Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Grindhouse: Planet Terror (2007)
(Planet Terror)
6
Yö kuuluu meille (2007)
(We Own the Night)
"
We own the night on hivenen hapuileva, mutta kokonaisuutena kuitenkin varsin onnistunut elokuva, joka jaksaa pitää uskoa yllä Grayn tulevia tuotoksia kohtaan. Käsikirjoituksen osalta kuitenkin hieman erilaisempi lähestymistapa voisi olla suotavaa, sillä välillä vaikuttaa pelottavasti siltä, että Gray uppoaa oman tyylinsä varjoon turhan helposti.
"
6
Mindhunters (2004)
6
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004)
"
Mielenkiintoisesta toteutustyylistä huolimatta itse elokuva olisi voinut olla parempi. Toimii silti kertaviihteenä.
"
6
The Caveman's Valentine - luolamies (2001)
(The Caveman's Valentine)
"
Ei mikään ihmeellinen, mutta toimiva jännäri. Kaiken maailman luulosairaat kuvitelmat olivat vähän turhia, eiköhän leffa olisi pärjännyt ilman niitäkin. Monet asiat toimivat leffassa erittäin hyvin, mutta vastapainona on puolestaan sama kasa huonosti toeutettuja asioita. Kokonaisuutena kuitenkin ihan viihdyttävä.
"
6
Halloween II - tappajan paluu (1981)
(Halloween II)
6
Liekehtivä torni (1974)
(The Towering Inferno)
6
Edison - City of Crime (2005)
(Edison)
"
Ei yhtään hullumpi toimintajännäri.
"
6
Master and Commander: Maailman laidalla (2003)
(Master and Commander: The Far Side of the World)
"
Arvostelu menestys. Nohjaa, eipä tämä niiiiiin erikoinen ollut. Toimiva, mutta vähän tylsä
"
6
Hot Shots! - kaikkien elokuvien äiti (1991)
(Hot Shots!)
"
huvittava kreisikomedia, mutta ei pärjää jatko-osalleen
"
6
Bernard & Bianca Australiassa (1990)
(The Rescuers Down Under)
6
Viikonloppu (1967)
(Week End)
6
Happy-Go-Lucky (2008)
"
Mike Leighin uusin draamakomedia on jälleen kerran yksi positiivispirteä väribaletti, joita puksahtelee elokuvamaailmassa vuosittain parisen kappaletta. Tarinallisesti se kärsii päämäärättömyydestä sekä henkilöhahmojen staattisuudesta. Hälyttävään tekopirteyteenkin meinaa kyllästyä heti alkumetreillä. Elokuva pääsee kuitenkin jaloilleen hetkinä, jolloin se rikkoo perinteisen “hymyille elämälle ja elämä hymyilee sinulle” – asenteen. Kun arkirealismi ja tunnevammaiset ihmiset liittyvät osaksi tarinankerrontaa alkaa Poppyn hahmo vaikuttaa muultakin kuin vain teennäisesti tirskuvalta ihmisnukelta.
"
6
The Matrix Reloaded (2003)
6
One Hour Photo (2002)
6
The Last King of Scotland (2006)
"
Macdonaldin historia dokumenttielokuvien tekijänä on nähtävästi edesauttanut sitä että Last King of Scotland ei paisu väritetyksi kertomukseksi Idi Aminin hallituskaudessa, vaan tarjoaa historiallisten tapahtumien (ja siis oikeiden faktojen) puitteissa rakennetun perinteikkään jännitystarinan. Vaikka tämä rehellisyys on ihailtavaa, niin ikävä tosiasia on myös se, että Last King of Scotland on tarinankerronnaltaan varsin yksinkertainen ja jopa häiritsevän lapsellinen kehityskertomus yhden miehen pääsemisestä hallitsija oikeaksi kädeksi. Elokuvan juuret löytyvät lopulta lukuisista mafiaelokuvista, joiden kaavamaisuutta Last King of Scotland mukailee armotta.
"
6
Wall Street - rahan ja vallan katu (1987)
(Wall Street)
6
Rakkauden jäljillä (2005)
(A Lot Like Love)
6
Pieni merenneito (1989)
(The Little Mermaid)
6
Suljettu saari (2010)
(Shutter Island)
6
1
... 22 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute