Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Hamlet (1990)
7
Medusan verkko (2002)
(The Bourne Identity)
7
Jedin paluu (1983)
(Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi)
7
Smaragdimetsä (1985)
(The Emerald Forest)
"
Boorman sisällyttää hyvän perusrakenteen toimivaan toimintadraamaan, Elokuvan viidakkokuvauksesta myös Gibsonin Apocalypto on voimavaransa ammentanut. Hieman turhan alleviivaava puhuttelu ja pliisu loppupuoli vievät energiaa muuten toimivasta elokuvasta.
"
7
Tappajan jäljet (1967)
(Point Blank)
"
Boormanin varhaiselokuva on hieman kokeileva, mutta kaikkinensa kivikovien rikostrillerien keskitasoa parempi tuotos. Ohjaajan viittaukset Gibsonin Paybackin samankaltaisuuteen ovat varsin ymmärrettävät.
"
7
Painajainen ennen joulua (1993)
(The Nightmare Before Christmas)
"
Burtonin kauhuromanttisia piirteitä sekä joulun perinteikästä ideologiaa yhteen niittävä elokuva on tunnelmaltaan ja hahmoiltaan helposti rakastettava teos, joka kiertää tarpeettomat mistelinoksa-rallatukset kaukaa. Tästäkin huolimatta elokuvan rakenne on vinksallaan ja varsinkin loppupuolella juonenkäänteiden peränjälkeinen juoksuttaminen tuntuu häiritsevän hätiköidyltä. Mainio mutta ei erinomainen.
"
7
Veronikan kaksoiselämä (1991)
(La double vie de Véronique)
7
Piukat paikat (1959)
(Some Like It Hot)
7
Independence Day - maailmojen sota (1996)
(Independence Day)
"
Ihan toimivaa rymistelyä, keskivertoa parempaa.
"
7
Lions for Lambs (2007)
7
Mies ja alaston ase (1988)
(The Naked Gun: From the Files of Police Squad!)
7
Kung Fu Panda (2008)
7
Kukkoilijat (2008)
(In Bruges)
7
High Fidelity - uskollinen äänentoisto (2000)
(High Fidelity)
7
Shaun, kuolleiden kunkku (2004)
(Shaun of the Dead)
7
Amélie (2001)
(Le fabuleux destin d'Amélie Poulain)
7
Taistelija (1982)
(First Blood)
7
Ruusujen aika (1969)
7
Pieni kauhukauppa (1986)
(Little Shop of Horrors)
7
Ötökän elämää (1998)
(A Bug's Life)
7
1
... 12 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute