Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Flotus
Arvostelut
|
Tilastoja
|
Omat listat
|
Tiedot
Aikajärjestys
|
Arvosanajärjestys
Käyttäjän Flotus arvostelut arvosanajärjestyksessä
Elokuva
Arvosana
Ransom - lunnaat (1996)
(Ransom)
"
Elokuvan jännitys ja henkilöhahmot pitävät tason korkealla aina loppuun asti. Tylsiä hetkiä ei juuri tullut, ja kyseessä on ehdottomasti paras Ron Howardin ohjaamia elokuva mitä olen nähnyt.
"
8
Battle Royale (2000)
(Batoru rowaiaru)
8
The Prestige (2006)
8
Ed Wood (1994)
8
Elämän puu (2011)
(The Tree of Life)
8
History of Violence - tarina väkivallasta (2005)
(A History of Violence)
8
Mrs. Doubtfire - isä sisäkkönä (1993)
(Mrs. Doubtfire)
8
Luokka 1984 (1982)
(Class of 1984)
"
Rankka tulevaisuuden kuvaus nuorten kouluväkivallasta 80-luvulla. Oikealla tavalla ylilyöty tarina jaksaa pitää erinomaisesti otteessaan loppuun asti. Loistava ja katsojaa hätkähdyttävä elokuva kuuluu 80-luvun ehdottomaan parhaimmistoon.
"
8
South Park: Isompi, pidempi & leikkaamaton (1999)
(South Park: Bigger Longer & Uncut)
8
Apocalypto (2006)
"
Mel Gibsonilla tuntuisi olevan ilmiömäinen kyky osata tehdä yhtäaikaisesti sekä viihdyttävää että taiteellista elokuvaa. Dean Semler loihtii huikeita kamerakikkailuja Gibosnin vision mukaisesti. Rehevän viidakon keskellä tapahtuva takaa-ajo sekä massiivinen joukkokohtaus pyramidin juurella ovat auttamatta hienoimpia mitä eeppisissä nykyelokuvissa on nähty.
"
8
Yksi lensi yli käenpesän (1975)
(One Flew Over the Cuckoo's Nest)
8
Platoon - nuoret sotilaat (1986)
(Platoon)
"
Oliver Stonen vahva kuvaus Vietnamin sodasta vakuuttaa erittäin hyvin luodulla tunnelmallaan.
"
8
Virgin Suicides - kauniina kuolleet (1999)
(The Virgin Suicides)
8
Femme Fatale (2002)
8
Crash (2004)
"
Erittäine vakuuttava elokuva. Hyvä sanoma, vahvat näyttelijät, näillä asioilla saadaan aikaan erittäin hyvä kokonaisuus joka todella jaksaa pitää katsojan kiinostuneena leffan tapahtumista. Kuitenkin elokuva äärimmäinen vetoaminen tunteisiin aiheuttaa lievää närkästymistä, sillä elokuvan erittäin tärkeä ajatus tuntuu tällöin turhan pintaliihotukselta. Seiskan arvoinen kokonaisuus nousee kasiin siksi, että sen positiivinen näkemys ja uskomus siitä että elämä ei ole vain kasa paskaa. Ahdistavien, synkkien ja angstaavien elokuvien kausina toivookin että tiettyä toivoa valetaan ihmisiin. Elämässä on kuitenkin paljon hyvää.
"
8
Sin City (2005)
"
Erittäin hyvä elokuva. Visuaalisuu on elokuvassa huippuluokkaa ja elokuva tavoittaa hyvin sarjakuvien hengen. Näyttelijäntyö vaihtelee välillä erittäin hyvä ja kehno, mutta ajaa asiansa itse elokuvassa. Juoni ajoi asiansa, mutta ei säväyttänyt mitenkään erityisesti. Elokuva dialogit ja monologit olivat kauttaaltaan erinomaisia ja kameratyöskentely ansaitsee erikoismainninnan. Elokuvassa on paljon erinomaisia ja hyviä ideoita, jotka on toteutettu loistavasti, mutta toisaalta leffassa on omat heikkoutensakkin. Silti se, että on osattu tallentaa sarjakuvan tunnelma näin upeasti elokuvaan, ansaitsee kiitosta joten mielihyvin annan elokuvalle tämän arvosanan.
"
8
Madagascarin pingviinien joulukepponen (2005)
(The Madagascar Penguins in a Christmas Caper)
8
Doubt - epäilys (2008)
(Doubt)
8
2001: Avaruusseikkailu (1968)
(2001: A Space Odyssey)
"
Kubrickin järkälemäinen scifi-elokuva on rauhallisen kerronnan ja mahtipontisen musiikin yhdistämä hieno kokonaisuus. Elokuva surrealistin loppu alkaa saavuttamaan jo videotaiteellisia piirteitä.
"
8
Saksikäsi Edward (1990)
(Edward Scissorhands)
8
1
... 10 ...
58
Elokuvahaku
Hakusana
Lisäehtoja
Lisäehtoja hakuun
Valmistumisvuosi:
-
Tyylilajit:
jokin valituista
kaikki valitut
ei mikään valituista
aikuisten
animaatio
dokumentti
draama
elämänkerta
fantasia
film-noir
historiallinen
kauhu
kokoperheen
komedia
lännenelokuva
lyhytelokuva
musiikki
musikaali
mysteeri
rikos
romantiikka
sci-fi
seikkailu
sota
toiminta
trilleri
urheilu
Etusivu
|
Suositukset
|
Lisää elokuva
|
Arvosteltavaa
|
Kirjaudu sisään
Tilastoja
|
Tietoa palvelusta
|
Käyttöehdot
|
Palaute